آیا حس بویایی بعد از عمل بینی از بین میرود؟

حس بویایی بعد از عمل بینی

حس بویایی بعد از عمل بینی

از بین رفتن حس بویایی بعد از عمل بینی اصولا کابوسی است که برای خیلی از متقاضیان جراحی بینی وجود دارد. اما در همین ابتدای امر باید بگوییم که تمام نگرانی های خود را دور بریزید؛ چرا که کاهش حس بویایی از عوارض موقتی جراحی زیبایی بینی محسوب میشود که عمدتا دلیل آن وجود ترشحات زیاد یا ورم و التهاب بافت های درون بینی می باشد.

گرچه به ندرت در اثر چسبندگی های داخل بینی ممکن است کاهش طولانی مدت بویایی بعد از جراحی بینی اتفاق بیفتد که این مورد هم با جراحی ترمیمی قابل اصلاح است و بویایی باز خواهد گشت.

از بین رفتن حس بویایی بعد از عمل بینی

برای روشن تر شدن این موضوع باید اندکی با ساز و کار سیستم بویایی آشنا شوید. در این سیستم سلولهای بویایی که در سقف بینی قرار دارند با رسیدن مولکولهای مواد بوییدنی به سمت بالا و سقف بینی، متوجه بو میشوند. زمانیکه این مسیر مسدود باشد فرد متوجه بو نمیشود و عملا حس بویایی وی تحریک نمیشود. کاهش حس بویایی بعد از عمل بینی نیز به خاطر تورم ناشی از عمل جراحی است که باعث گرفتگی مسیر های نام برده میشود و در فرد این حس را ایجاد میکند که حس بویایی خود را از دست داده، اما این تورم رفته رفته کمتر میشود و ورم های ناشی از عمل از بین میروند در نتیجه نیز مسیرهایی که حس بویایی را تحریک میکنند باز شده و دوباره فرد به حالت اولیه باز میگردد.

برای تسریع  فرایند بهبود، استفاده از سرم شستشوی بینی برای از بین بردن لخته های درون بینی و مجاری آن توصیه میشود. این عمل به کاهش تورم کمک میکند، اما در صورتی که کاهش بویایی شما طولانی تر از دو یا سه هفته شد میتوانید از اسپری های کورتن دار جهت کاهش تورم مخاط بینی استفاده کنید.

اما افرادی که دچار انحراف بینی هستند خوشحال باشند!

احساس بویایی در این گروه کم تر از افراد معمولی است بنابراین، در صورتیکه عارضه کاهش بویایی ناشی از انحراف بینی باشد بعد از عمل جراحی بینی بویایی بهبود می یابد.

همچنین افرادی که دارای پولیپ بینی هستند نیز باید قبل از عمل سی تی اسکن از بینی و سینوس انجام دهند و این موارد را اصلاح نمایند.

در صورت درمان پولیپ و انحراف بینی مشکلات بینی حل و تنفس راحت تر خواهد بود، همچنین حس بویایی نیز افزایش خواهد یافت.

اما چه مدت حس بویایی بعد از عمل بینی ما برخواهد گشت؟

بر اساس بررسی های صورت گرفته میتوان گفت که 86 درصد از حس بویایی آنها پس ۶ ماه باز خواهد گشت هر چند که در مواردی بیمار تا از بین رفتن کامل تورم مجبور به یک سال شکیبایی میباشد.

در کلام آخرباید گفت، از آنجایی که محل پایانه های اعصاب بویایی طی عمل زیبایی بینی معمولاً دستکاری نمی شود بنابراین احتمال آسیب دیدن حس بویایی بعد از عمل بینی وجود ندارد مگر در حالتی که بیماراز قبل مبتلا به پولیپ وسیع بوده است و همزمان با عمل زیبایی تحت عمل پولیپکتومی نیز قرار گرفته باشد. با توجه به اینکه ممکن است پولیپ ها در قسمت نزدیک به سقف حفره بینی قرار گرفته باشند، دستکاری آن قسمت ممکن است منجر به آسیب دیدن پایانه های بویایی شود. از این رو اگر فردی مبتلا به پولیپ بینی باشد بهتر است که ابتدا در یک عمل مجزا پولیپ ها برداشته شوند و سپس بیمار با فاصلۀ چند ماه بعد تحت عمل زیبایی بینی قرار بگیرد.

 

عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی

عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی عمل بینی