پروتز لب برای چه کسانی مناسبه و چه کاربردی داره؟

پروتز لب

پروتز لب یکی از عمل های زیبایی است که در چند سال اخیر توجه قشر عظیمی از جامعه و به خصوص خانم ها را به خود جلب کرده است.

پروتز لب چیست و چه کاربردی دارد؟

از آنجایی که لب های پر و بزرگ از مدت ها پیش به عنوان یک  فاکتور در زیبایی صورت در نظر گرفته می شده است، بزرگ کردن لب با استفاده از پروتز لب یا پر کننده های پوستی مانند تزریق ژل طرفداران زیادی پیدا کرده است.

از طرف دیگر به دلیل کوتاه بودن مدت ریکاوری جراحی لب نسبت به سایر جراحی های زیبایی افراد با رغبت بیشتری به آن رو می آورند. حال اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که تصمیم به پروتز لب دارید مطالعه مطلب پیش رو را از دست ندهید.

چه کسانی برای این جراحی مناسب اند؟

در وهله اول بزرگسالان تقریباً در هر سنی می توانند میتوانند برای انجام این جراحی اقدام کنند. بیمارانی که بطور طبیعی لب های نازک دارند یا در سنی قرار دارند که اندازه لب در آن کوچک می شود می توانند با استفاده از این عمل جراحی به نتایج مطلوب دست پیدا کنند. در اغلب مواقع جراح زیبایی به شما عکس های بیماران سابق خود قبل و بعد از عمل جراحی لب را نشان می دهد تا به این ترتیب شما بتوانید درک مناسبی از نتایج حاصل از عمل جراحی بزرگ کردن لبها با استفاده از پروتز لب داشته باشید.

انچه قبل از عمل باید بدانید

لازم است بیمار در جلسه پیش از عمل توصیه های لازم و دستورالعمل های مورد نیاز را از پزشک خود دریافت کند. علاوه بر این رعایت نکات زیر نیز قبل از عمل به بیمار توصیه میشود.

  • توقف استفاده از داروها، گیاه ها، و ویتامین های خاص برای دو هفته قبل از عمل جراحی.
  • اجتناب از خوردن یا آشامیدن غذا پس از نیمه شب روز قبل از عمل جراحی.
  • پوشیدن لباس های راحت برای انجام عمل جراحی.
  • خودداری از آرایش کردن، استفاده از جواهرات، و لنزهای چشمی در روز عمل جراحی.
  • هماهنگی لازم با یک عضو خانواده یا دوست برای رساندن بیمار به خانه بعد از عمل جراحی.

جراحی پروتز چگونه انجام میشود؟

جراحی پروتز لب نسبت به سایر عمل ها، یک جراحی نسبتا ساده و کوتاه مدت است و معمولا حدود یک ساعت طول می کشد. طی این عمل جراح ابتدا شکاف های کوچک در لب ها ایجاد می کند. این شکاف ها در اکثر مواقع در گوشه های دهان ایجاد می شوند، اما ممکن است در همه نقاط دیگر لب ها نیز ایجاد شوند که این موضوع بستگی به تکنیک های خاص استفاده شده برای عمل جراحی دارد. جراح در ادامه یک تونل کوچک برای جا دادن پروتز ایجاد می کند. ایجاد این تونل به نحو صحیح نقش حیاتی در اطمینان از قرارگیری مناسب پروتز در لب و دستیابی به نتایج طبیعی و مطلوب برای بیمار دارد. سپس، جراح پروتز را در داخل تونل وارد می کند و آن را داخل لب می نماید. در نهایت، پروتز لب بطور دقیق دستکاری و اصلاح می شود تا به این ترتیب طول مناسب خود را پیدا کند و پس از این کار شکاف های ایجاد شده بر روی لب بیمار بسته می شوند.

انواع پروتزهای لب

  • پروتز لب GORE-TEX

پس از انجام جراحی با این نوع پروتز، بیمار ممکن است با کمی خشکی در لب خود مواجه شود، اما اکثر بیماران به سرعت خود را با شرایط جدید وفق می دهند. این روش پروتز دارای ماده میکروپور است که با رشد طبیعی بافت لب می تواند بطور موثر پروتز را به صورت بخشی از لب در آورد.

  • پروتز لب SoftForm

پروتز SoftForm این امکان را فراهم می کند که بافت رویش درونی داشته باشد و به این ترتیب لب بیمار استحکام بیشتری پیدا کرده و احتمال تغییر شکل آن کمتر می شود.

  • پروتز لب AlloDerm

پروتز AlloDerm یک بافت انسانیست که از پوست افراد اهدا کننده گرفته می شود. در نتیجه استفاده آن هیچ واکنش آلرژیک مشخصی به همراه ندارد.

دوره بهبودی

بیماران پس از انجام این عمل معمولا به یک روز استراحت نیاز دارند و پس از این مدت میتوانند به فعالیت روزانه خود باز گردند.

در پایان این مدت اثرات ناشی از داروی بی حسی بطور کامل بر طرف می شود. گرچه پس از انجام عمل بیمار ممکن است با کمی ورم و کبودی در صورت خود مواجه شود. بر طرف شدن این عارضه معمولا حدود سه هفته زمان میبرد.

مزایا پروتز

در وهله اول این جراحی باعث بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس در فرد می شود. علاوه بر این پروتز لب می تواند برای اصلاح مشکلات ناشی از افزایش سن، ظاهر نامناسب، یا لب هایی که بطور طبیعی نازک هستند مورد استفاده قرار گیرد و آنها را بهبود ببخشد. همچنین این روش می تواند نتایج بلند مدت در مقایسه با پر کننده های موقت مانند تزریق ژل لب برای شما به همراه داشته باشد، زیرا در حقیقت پر کننده های تزریقی برخلاف روش پروتز، با گذشت زمان توسط بدن جذب می شوند.

عوارض احتمالی پروتز

خوشبختانه خطر مربوط به عوارض پروتز نسبت به سایر عمل ها بسیار کمتر است. با این حال، آگاهی از عوارض احتمالی قبل از انجام عمل می تواند یک اقدام هوشمندانه باشد. بعضی از خطرات مربوط به حجیم کردن لب به صورت دائمی می تواند شامل پس زدن پروتز، عفونت، تغییر شکل پروتز، ایجاد جای زخم، و سفت شدن لب ها باشند. پروتز لب همچنین می تواند در برخی موارد نادر تغییر شکل دهد که این مسئله نیز معمولاً نیازمند انجام یک عمل جراحی ثانویه برای اصلاح مجدد وضعیت پروتز لب است. به هر حال این خطرها می توانند با انتخاب یک جراح با تجربه برای انجام عمل جراحی زیبایی لب بطور جدی کاهش پیدا کنند.