کاشت مو به روش FIT و ویژگی های آن

کاشت مو

داشتن موی سالم و پرپشت همواره یکی از بزرگترین دغدغه های همه افراد محسوب می شود. درمان مشکل ریزش مو به دلیل تاثیر غیر قابل انکاری که موها در زیبایی و جوانی فرد دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است. روش‌های درمانی مختلفی مثل درمان دارویی برای ریزش مو بوجود آمده‌اند که در ریزش موی شدید و طاسی جوابگوی مشکل فرد نمی‌باشند. به همین دلیل افراد اقدام به کاشت موی طبیعی می کنند. کاشت مو به روش FIT یکی از متداول‌ترین روش‌های کاشت مو در کلینیک های زیبایی می باشد.

کاشت مو، یکی از موثرترین و ماندگارترین روش‌های ترمیم و اصلاح مو می باشد. در میان انواع روش‌های کاشت مو، کاشت مو به روش FIT طرفداران به خصوص خود را دارد. این روش ضمن برخورداری از هزینه مناسب، یکی از متداول‌ترین روش‌های کاشت مو نیز می‌باشد.

کاشت مو به روش FIT

کلمه FIT در واقع، مخفف عبارت استخراج واحد فولیکولی (Follicular Isolation Technique) می‌باشد. که از سال ۲۰۱۸ بر اساس توصیه سازمان جهانی جراحی ترمیم مو یا ISHRS، نام این روش به «برش واحد فولیکولی» تغییر پیدا کرده است.

کاشت مو به روش FIT را با نام FUE نیز می‌شناسند و تفاوتی با یکدیگر ندارند و یک پروسه یکسان در در نحوه کاشت طی خواهند کرد.

در این روش از یک پانج کوچک دستی برای برداشت تعدادی از فولیکول‌های مو در ناحیه پر تراکم و کاشت آن در ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود. هر واحد برداشت شده که گرافت مو نام دارد، شامل ۱ الی ۴ فولیکول مو می‌باشد.

در کاشت با متد (FUE) واحد فولیکول های مو مستقیماً از پشت سر از طریق صدها تا هزاران برش پانچ ریز برداشته می شوند. متخصص سوراخهای کوچکی را با تیغ یا سوزن در ناحیه پوست سر که در واقع ناحیه ی دریافت کننده فولیکول مو می‌باشد، ایجاد می کند و به آرامی فولیکول موها را در این سوراخ ها قرار می‌دهند.
در طی یک جلسه درمانی ، جراح ممکن است صدها یا حتی هزاران مو پیوند کند.

ویژگی های روش FIT

 • این نوع کاشت مناسب افرادی است که طاسی گسترده مو ندارند.
 • این روش جای زخمی در پشت سر فرد داوطلب باقی نمی گذارد؛ زیرا در این روش هر واحد فولیکول جدا از دیگری از ناحیه اهدا کننده استخراج می‌شود.

مراحل انجام کاشت مو به روش fit

انتخاب یک پزشک ماهر و کلینیک کاشت موی معتبر: شما باید قبل از اقدام به کاشت مو با بررسی کلینیک های مختلف و دیدن نمونه کار آن ها بهترین کلینیک کاشت مو را انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید: لیست کلینیک های معتبر کاشت مو در شیراز

دریافت مشاوره قبل از کاشت

حتما باید جلسه یا جلساتی را به مشاوره و معاینه اختصاص دهید. در این جلسات انتظاراتتان را از نتیجه کاشت مو با پزشک در میان میگذارید و پزشک تمام جزئیات در مورد نحوه و تعداد فولیکول موی پیوندی به ناحیه مورد نظر شما را برای شما محاسبه خواهد کرد. هزینه کاشت موی شما نیز در همین جلسه تعیین خواهد شد.

تشکیل پرونده و عکاسی

معمولا قبل از کاشت از موهای بیمار عکس‌برداری می‌شود تا در صورت نیاز در پرونده او موجود باشد.

تعیین خط رویش مو

در این مرحله، پزشک طبق خواسته زیباجو، محل مورد نظر برای کاشت را تعیین کرده و با استفاده از یک مارکر، خط رویش مو را روی سر مشخص می کند. برای کاشت مو به روش FIT نیاز است که ناحیه بانک مو تراشیده شود تا بتوان فولیکول‌های مورد نظر را استخراج کرد.

بی‌حس کردن نواحی برداشت و کاشت مو

به منظور حفظ آرامش زیباجو طی روند کاشت، ناحیه بانک و گیرنده مو با استفاده از داروهایی نظر لیدوکائین تحت بی‌حسی قرار خواهند گرفت.

برداشتن گرافت های مو

برای کاشت مو به روش FIT، از موهای پشت سر یا موهای کناری سر برای پیوند استفاده می‌گردد. این مناطق که در اصطلاح بانک مو نامیده می‌شوند، در حالت عادی دچار ریزش نمی‌شوند و عواملی مانند ارث و ژنتیک نمی‌تواند باعث طاسی آن‌ها گردد. متخصص با استفاده از ابزار دقیق و استاندارد، واحدهای فولیکولی منفرد را با حداکثر دقت و ماهرانه از نواحی که دارای تراکم مو بالا هستند جدا می‌کند. تعداد فولیکول های برداشت شده در یک جلسه بسته به شرایط مویی فرد، بین ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ فولیکول می باشد.

استراحت

به طور متوسط، روند کاشت مو ۵ تا ۷ ساعت زمان می برد که به سه بخش استخراج، استراحت و کاشت تقسیم می شود. زمانی که روند استخراج پایان یافت، بیمار فرصتی نیم ساعته برای استراحت و صرف یک وعده ی غذایی سبک دارد.

کاشت مو به روش fit

پالایش فولیکول‌ها زیر میکروسکوپ

پس از برداشت فولیکول، آن‌ها را در محلول‌های نگهدارنده مخصوص، می‌گذارند تا مانع از مرگ آنان شوند. سپس توسط چیدمان بر روی شیت (نوار کاغذی) به صورت مرتب چیده می‌شود و فولیکول‌ها را برای کاشت به ناحیه طاسی آماده می‌کند. در واقع این کار سرعت فرآیند پیوند مو را بالا می‌برد.

کاشت گرافت‌های پردازش شده در محل مورد نظر

پس از آماده‌سازی و ایجاد برش در ناحیه گیرنده، تک پیوندها به طرز ماهرانه‌ای در منطقه طاسی قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که زاویه و جهت رشد موها به برش‌هایی که قبلاً توسط پزشک ایجاد شده است بستگی دارد و همچنین برش زدن حرفه‌ای در نهایت منجر به حصول یک نتیجه طبیعی و زیبا می‌شود.

پایان جلسه کاشت مو

پس از انجام فرآیند کاشت که حدود ۵ تا ۸ ساعت ممکن است طول بکشد، نکات مراقبتی به فرد گوشزد می‌شود و داروهای مورد نیاز نیز نسخه خواهند شد.

مراقبت های قبل از کاشت مو به روش FIT

برای اینکه متقاضیان بتوانند نتایج کاملا ایده‌آلی را از کاشت مو به روش اف آی تی به دست آورند اهمیت دادن به برخی نکات ضروری قبل از شروع جلسه کاشت بسیار مهم است. رعایت این نکات به صورت قابل ملاحظه‌ای بر روند بهبودی و کاهش عوارض جانبی موثر هستند و فرد را در رسیدن به ظاهر دلخواه خود کمک می‌کند. از جمله مهم‌ترین مواردی که قبل از انجام کاشت مو به روش FIT باید به آن‌ها توجه شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از یک هفته قبل مصرف مشروبات الکلی و دخانیات را کنار بگذارید. زیرا مشروبات الکلی باعث رقیق شدن خون شده و در نتیجه، حین پیوند مو می‌تواند باعث خونریزی گسترده شود. از طرفی دیگر مواد شیمیایی و سمی موجود در دخانیات نیز بهبود زخم‌‌ها را به تعویق انداخته و امکان بروز عوارض جانبی احتمالی را افزایش می‌دهد.
 • حتما با پزشکتان در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید، مشورت نمایید. به احتمال زیاد از شما خواسته می‌شود تا از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، داروهای بازدارنده ریزش مو، داروهای کدئین‌دار و داروهای ضد التهاب خودداری نمایید و حتی بهتر است اگر ویتامین مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. علاوه بر آن اگر پزشک با صلاحدید خود داروی خاصی را تجویز کرد که باید قبل از انجام پیوند مو به روش اف آی تی مصرف کنید، آن را جدی بگیرید.
 • در صورتی که مشکل یا بیماری خاصی دارید حتما آن را باید با پزشک خود در میان بگذارید تا از مشکلات بعدی احتمالی پیشگیری شود. این مشکلات می‌توانند شامل بیماری‌هایی نظیر دیابت، بیماری‌های هورمونی به خصوص در زنان، عفونت‌های مکرر و … باشد.
 • توجه داشته باشید که از سه روز قبل کاشت اقدام به رنگ و یا کوتاه کردن موهای خود نفرمایید. حتی بهتر است از چند روز قبل هر روز به حمام رفته و موهای خود را بشویید تا اطمینان حاصل کنید که رنگی بر روی موهایتان باقی نمانده است.

مراقبت های بعد از کاشت مو به روش FIT

پس از انجام کاشت مو به روش FIT، برای حفظ حداکثری فولیکول‌های پیوند شده، رعایت یک سری نکات بسیار ضروری می‌باشد:

 • دریافت دستورالعمل‌هایی در رابطه با نحوه مراقبت و شستشوی موها
 • مصرف منظم داروهای تجویزی پزشک
 • به مدت حداقل ۱۰ روز باید از برقراری رابطه جنسی خودداری نمود.
 • به منظور جلوگیری از افزایش گردش خون در ناحیه کاشت و خونریزی، تا مدتی باید از ورزش‌های سنگین جلوگیری کرد.
 • در دوران نقاهت از مواد غذایی سالم مانند مرغ، گوشت قرمز، موز، آووکادو، برنج، آجیل و تخم­ مرغ استفاده کنید.

مزایا و معایب کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT دارای مزایا و معایب مختلفی است که از جمله مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در روش SUT رویش موها ۱۰۰ درصدی خواهد بود.
 • این متد به زمان کوتاهی برای کاشت مو لازم دارد.
 • دوره نقاهت آن بسیار کوتاه است (حدود ۴ الی ۷ روز).
 • در پایان جلسه کاشت، هیچ جای اسکاری در پشت سر باقی نمی‌ماند.
 • میزان خونریزی طی عمل و کبودی بعد از آن بسیار جزئی خواهد بود.
 • تنها به یک جلسه کاشت نیاز دارد و بعد از گذشت چند ماه بهترین و پر تراکم‌ترین نتیجه را به نمایش خواهد گذاشت.

معایب استفاده از کاشت مو به روش FIT

 • برای افرادی که طاسی گسترده دارند مناسب نیست.
 • زمان انجام آن ممکن است کمی طولانی باشد که البته با توجه به دقت و نتایج کار، کاملا قابل چشم پوشی است.
 • برای انجام این روش نیاز به تراشیدن موی سر می‌باشد.

عوارض احتمالی پیوند مو به روش FIT

اصلی‌ترین دلیلی که باعث شده پیوند مو به روش FIT در بین اکثر افراد محبوب شود عوارض احتمالی جزئی بعد از انجام کار است. با این حال امکان رخ دادن برخی عوارض وجود داشته باشد؛ هرچند که این عوارض معمولا در اثر مراجعه به پزشکان بی‌تجربه به وجود می‌آیند. در حالت کلی چند مورد از رایج‌ترین عوارض این متد در زیر آورده شده است:

 • احتمال نیاز به جلسات دوم یا سوم برای رسیدن به موهایی با تراکم بالاتر
 • مشاهده تورم و التهاب در ناحیه پیشانی
 • ایجاد دلمه‌های کوچک در محل کاشت مو
 • ایجاد اسکار در صورت مراجعه به کلینیک‌های نامعتبر و پزشک غیرحرفه‌ای
 • مشاهده عفونت در صورت عدم رعایت نکات گفته شده توسط پزشک

کاندید مناسب کاشت مو به روش FIT

افرادی که سطح طاسی خفیف تا متوسط دارند برای روش FIT مناسب خواهند بود. مقدار موی پیوند شده در آغاز پیداش روش FIT محدود بود، اما در حال حاضر تا ۷۰۰۰ تار مو می تواند در یک روز استخراج شود، که برای مساحت نسبتا زیادی از ریزش مو یا طاسی کافی است.

هزینه کاشت مو به روش FIT

مثل هر روش پیوند موی دیگری هزینه کاشت مو به روش FIT نیز از اهمیت بالایی برای کاندیدهای پیوند مو برخوردار است. این هزینه واحد نبوده و از شخصی به شخص دیگر می‌تواند تغییر کند. چرا که تعداد گرافت‌هایی که یک شخص نیاز دارد با شخص دیگر یکسان نخواهد بود. در حالت کلی کاشت مو به روش اف آی تی، روشی درمانی به حساب نمی‌آید و متد زیبایی در نظر گرفته می‌شود. این بدان معناست که معمولاً تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرد مگر در شرایطی مانند سوختگی حین حوادث و یا تصادفات. در حالت کلی قیمت دقیق کاشت مو به موارد و عوامل مختلفی بستگی دارد؛ برخی از این عوامل عبارت هستند از:

 • فرم و حجم ایده آل مورد نظر شخص متقاضی
 • میزان طاسی سر
 • کیفیت موها در ناحیه اهدا کننده مو
 • در برآورد قیمت این روش، هزینه موارد دیگری همچون دستمزد جراح و تکنسین‌ها، وسایل بی حسی، ابزارهای مورد نیاز و … نیز لحاظ می‌شود.

هرگونه کپی برداری از مطلب فوق بدون درج منبع پیگرد قانونی دارد. سپاس از توجه شما