ریزش موی سکه ای چیست؟ علت و راه های درمان کچلی سکه ای

ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ‌ای نوعی بیماری خود ایمنی بدن است که اغلب منجر به از دست رفتن مو و ریختن غیر قابل پیش بینی آن در یک ناحیه می شود. امروزه افراد زیادی به این عارضه دچار هستند. ما در این مطلب به علل ریزش مو یا کچلی سکه ای و راه های درمان آن پرداخته ایم؛ همچنین درباره علائم ریزش مو سکه‌ ای در ریش و سر آقایان و یا کچلی سکه ای در کودکان و نوزادان برای شما نکاتی را ارائه خواهیم داد تا در صورت مشاهده هریک از این علائم، بتوانید قبل از دیر شدن درمان را شروع کنید.

ریزش مو سکه ای (آلوپسی آره آتا) چیست؟

آلوپسی آره آتا یا طاسی سکه ‌ای یکی از انواع ریزش مو است، دلیل اصلی در این عارضه این است که سیستم ایمنی بدن علیه فولیکول‌های مو فعال می‌شوند. در این بیماری، محل رشد موهای جدید (فولیکول) تحت تاثیر قرار می‌گیرد و می‌تواند در مدت زمان کوتاهی سبب ریزش و عدم رشد موها در ناحیه‌ی مشخصی از سر و صورت شود. مانند یک دایره، که بر روی پوست سر ظاهر می شود. در اکثر موارد، مو در تکه های کوچک می ریزد و برای بسیاری از مردم، ریزش مو چیزی بیش از چند تکه نیست، هر چند در برخی موارد می تواند بیش از حد زیاد باشد. متاسفانه دلیل اصلی واکنش بدن در این فرآیند مشخص نشده است.

ریزش موی سکه ای چه انواعی دارد؟

انواع دیگری از این عارضه نیز وجود دارد که البته این موارد نادر می باشند:

 • آلوپسی توتالیس که تمامی موهای سر می ریزند
 • آلوپسی یونیورسالیس که همه موهای بدن می ریزند

چه افرادی دچار ریزش موی سکه ای می شوند؟

این نوع از ریزش مو در جوانان به خصوص در سنین کمتر از ۳۰ سال بیشتر دیده می‌شود؛ ولی به این معنی نیست که ریزش سکه ‌ای مو در سنین خاصی اتفاق می‌افتد، چرا که نمونه‌هایی در سنین کودکی و پیری نیز مشاهده شده است. این نوع ریزش مو محدودیت جنسی و سنی ندارد. اما متاسفانه اگر یک بار دچار این عارضه شده اید به احتمال زیاد باز هم برای شما اتفاق خواهد افتاد.

ریزش موی سکه ای در کودکان

ریزش مو سکه‌ای بیشتر در سنین پایین دیده می‌شود و یکی از شایع‌ترین انواع ریزش مو در بچه‌هاست؛ ریسک بروز خانوادگی این نوع ریزش مو حدود ۱۵ درصد است و همانطور که اشاره شد یک بیماری خود ایمن است و  ممکن است همراهی با مشکلات خود ایمن دیگر مثل مشکلات تیروئید داشته باشد که به همین علت آزمایشات اولیه برای بیمار جهت رد کردن مشکلات همراه درخواست می‌شود.

علائم ریزش موی سکه ای

نکات مهم درباره ریزش موی سکه ای

 1. پزشکان معتقدند که علت این عارضه یک بیماری خودایمنی است که در آن گلبول‌های سفید به اشتباه به فولیکول‌های بدن حمله می‌کنند.
 2. ریزش مو در این بیماری معمولاً ناگهانی و طی چند روز اتفاق می‌افتد.
 3. وجود سابقه‌ی این عارضه در خانواده باعث افزایش احتمال ابتلا می‌شود.
 4. در یک پنجم افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا، یکی از دیگر اعضای خانواده نیز از این بیماری رنج می‌برد.
 5. برای این مشکل درمان قطعی وجود ندارد ولی با راه‌هایی می‌توان به بهبود شرایط کمک کرد.
 6. ریزش موی سکه ای می‌تواند باعث طاسی کل سر، ریزش موی کل بدن یا به وجود آمدن نواحی کوچک طاس روی سر یا ناحیه ریش شود.
 7. شیوع بیماری در زنان و مردان یکسان است. کمتر از ۱ درصد جمعیت از این عارضه رنج می‌برند و معمولاً شروع علایم از سنین کودکی اتفاق می‌افتد.
 8. مدارک کمی وجود دارد که نشان می‌دهند ریزش موی سکه‌ای با استرس مرتبط است.
 9. آن دسته از بیمارانی که دچار ریزش مو به شکل نواحی پراکنده سکه‌ای می‌شوند، معمولاً بدون نیاز به درمان تا حداکثر یک سال شاهد رشد دوباره‌ی موهای خود خواهند بود.
 10. تاکنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است.

چهار نکته در مورد کچلی سکه ای که باید توجه داشته باشید:

 1. گاهی اوقات این عارضه می‌تواند باعث ریزش کل موهای سر یا کل موهای بدن شود. در این صورت احتمال عدم رشد دوباره‌ی موها بیشتر می‌شود.
 2. ممکن است مناطق طاسی کوچک، بعد از رشد دوباره موها، دچار کم‌پشتی شوند.
 3. در برخی موارد همزمان با رشد موها در نواحی طاس، مناطق جدیدی دچار طاسی می‌شوند.
 4. گاهی همراه با ریزش مو، تغییراتی در ناخن‌ها هم دیده می‌شود. خطوط، فرورفتگی‌ها، شکنندگی و قرمزی ناخن از جمله این تغییرات هستند.

علائم ریزش مو سکه ای ( آلوپسی آره آتا ) چیست؟

ریزش موی سکه ای در بیشتر مواقع در موی سر دیده می‌شود. اما هر نقطه از بدن می‌تواند دچار ریزش موی سکه‌ای شود. علائم و نشانه های کچلی سکه ای موارد زیر هستند:

ریزش موی سکه‌ای سر

معمولاً اولین علامت آلوپسی آره آتا ظاهر شدن نواحی طاس دایره‌ای یا بیضی شکل بر روی سر است. این نواحی معمولاً از یک سکه بزرگ‌تر نیستند. البته نواحی طاس می‌توانند شکل‌های غیر از دایره و اندازه‌ای بزرگ‌تر از سکه داشته باشند.

گاهی ریزش مو به شکل نواری از طاسی در می‌آید که در این حالت به آن «اوفیاز» می‌گویند. برخی موارد هم ریزش مو به قدری شدید است که تا تقریباً تمام سر را فرا می‌گیرد (آلوپسی توتالیس).

ریزش موی سکه‌ای ریش

مردانی که به آلوپسی آره آتا مبتلا هستند، گاهی در ناحیه‌ی ریش هم دچار ریزش مو می‌شوند. ریزش موی سکه‌ای در ریش به صورت یک یا چند ناحیه‌ی فاقد مو مشاهده می‌شود که بیشترشان کوچکتر از یک سکه هستند.

تغییر در ناخن‌ها

حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات در ظاهر ناخن ها می‌شوند. از شایع‌ترین علایمی که روی ناخن‌ها پدیدار می‌شود می‌توان به قرمزی ناخن، وجود چاله‌های کوچک یا ایجاد خطوط کم عمق به موازات خط طولی ناخن اشاره کرد. گاهی سطح ناخن‌ها به اندازه‌ی کاغذ سمباده زبر می‌شود. در موارد نادر ناخن افراد سست و شکننده می‌شود که در این حالت ناخن به سادگی شکسته و جدا می‌شود.

سایر علایم

در نظر داشته باشید که عمده‌ترین علامت آلوپسی آره‌آتا همان ریزش مو به صورت نواحی سکه‌ای است. در بیشتر افراد به جز این علامت، نشانه‌ی دیگری از بیماری وجود ندارد. سایر علامت‌هایی که ممکن است نشان دهنده‌ی آلوپسی آره آتا باشند شامل موارد زیر است:

 • عدم ریختن موهای سفید یا خاکستری در نواحی دچار ریزش مو
 • رشد خود به خود موها بعد از ریزش
 • رشد موها در ناحیه‌ی دچار طاسی و ریزش موها در ناحیه‌ای دیگر به طور همزمان
 • ریزش مویی که در ماه‌های سرد سال اتفاق می‌افتد

علت کچلی سکه ای چیست؟

در واقع همانطور که گفتیم علت اصلی این عارضه ناشی از اختلالی در سیستم ایمنی است. یعنی سلول‌های ایمنی (به اشتباه) فولیکول‌های بدن را عامل خارجی شناسایی کرده و به آن‌ها حمله می‌کنند. ولی به ندرت باعث از بین رفتن کامل فولیکول می‌شود. برای همین بعد از مدت کوتاهی، فولیکول ترمیم شده و موها دوباره رشد می‌کنند.

اما عواملی هستند که روی به وجود آمدن این اختلال تاثیرگذارند. از جمله:

 • نقص در غده تیرویید
 • عدم تعادل هورمونی: کچلی سکه ای عمدتاً ناشی از اختلال تیروییدی است که منجر به عدم تعادل هورمونی در بدن می شود این، عدم تعادل سطح هورمون است که از رشد فولیکول های مو جلوگیری می کند.
 • زیاد بودن ویتامین A
 • کمبود آهن
 • استفاده از دارو های خاص
 • تب
 • بارداری
 • استرس
 • ناراحتی
 • خرابی دندان
 • سن
 • محیط
 • سیگار کشیدن زیاد
 • ژنتیک
 • آلرژی: آلرژی نسبت به غذاها و رایحه های خاصی می توانند منجر به آلوپسیا در انسان شوند.
 • عوارض جانبی برخی داروها: داروهایی که توسط بیمارانی با بیماری های مزمن نظیر نارسایی کلیه، تشعشع و شیمی درمانی مصرف می شوند، می توانند باعث ریزش موی ناگهانی شوند.

کچلی سکه ای می تواند گاهی با اختلالات دیگر ایمنی مانند ویتیلیگو، بیماری تیروئید، روماتیسم مفصلی، لولپوسو کولیت اولسراتیو مرتبط باشد.

استرس و ریزش موی سکه ای

بسیاری از افراد فکر نمی‌کنند که استرس می‌تواند بر موهایشان تأثیر بگذارد زیرا این شرایط برای همه یکسان نیست. استرس می‌تواند فولیکول‌های مو را وارد مرحله «استراحت» کند بنابراین، آن‌ها موی جدیدی تولید نمی‌کنند. اگر شما به دلیل ژنتیکی دچار کچلی سکه ای باشید استرس می تواند احتمال وقوع مجدد آن را افزایش دهد.

گرچه علت این بیماری تا حدی ناشناخته است اما بسیاری از بیماران ممکن است به استرس‌های شدید قبل از ریزش مو اشاره کنند، از این رو استرس یکی از فاکتور‌های شروع یا تشدید کننده این بیماری محسوب می‌شود.

درمان ریزش موی سکه ای

در اینجا در مورد درمان ریزش موی سکه ای و روش های آن از درمان‌های بالینی و خانگی گرفته تا مراقبت‌هایی که باید در صورت ابتلا به این بیماری انجام دهید صحبت خواهیم کرد. اما باید در نظر داشته باشید که بهترین درمان برای کچلی سکه ای توسط پزشک متخصص این کار تجویز خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر برای درمان کچلی سکه ای در شیراز

درمان‌های دارویی

همانطور که گفتیم، آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. یعنی در اثر تهاجم اشتباهی سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌ها (ارگان‌های موساز) رخ می‌دهد. رایج‌ترین شیوه‌ی درمان این بیماری، تزریق کورتیکواستروئیدها است. داروهایی که با نام کورتون هم شناخته می‌شوند. کورتیکواستروئیدها داروهای ضدالتهابی قوی هستند که باعث سرکوب سیستم ایمنی می‌شوند. شکل مصرف دارو بسته به شرایط شما و نظر پزشک متفاوت است. بیشتر از تزریق موضعی این دارو استفاده می‌شود ولی گاهی کرم‌های موضعی و داروهای خوراکی نیز به بیماران داده می‌شود.

سایر داروهایی که ممکن است پزشک برای شما تجویز کند، یا باعث تسریع و تحریک رشد مو می‌شوند یا سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند. داروهایی مانند ماینوکسیدیل و آنترالین می‌توانند باعث رشد دوباره‌ی موها شوند؛ اما نمی‌توانند از ایجاد ریزش موی سکه‌ای جلوگیری کنند.

درمان‌های خانگی ریزش موی سکه‌ای سر و ریش (تایید نشده)

برای درمان ریزش موی سکه ای راه‌های درمانی خانگی هم وجود دارند. تاثیر این راه‌ها از لحاظ علمی اثبات نشده و بیشتر تجربی هستند. به هر حال امتحان این راه‌ها خالی از لطف نیست و ممکن است برای شما موثر باشد.

درمان ریزش مو با سیر

خاصیت درمانی طبیعی سیر می‌تواند به درمان ریزش موی سکه ای کمک کند. پژوهشی در سال ۲۰۰۷ نشان داد که ژل سیر برای درمان آلوپسی آره آتا موثر است. در این مطالعه کسانی که از کرم‌های کورتون همراه با عصاره‌ی یا ژل سیر استفاده کرده بودند، نتایج درمانی بهتری را نشان دادند.

درمان ریزش مو با قرص ویویسکال

این مکمل طبیعی از منابع دریایی و اقیانوسی ساخته می‌شود. مصرف ویویسکال به مدت ۶ ماه می‌تواند باعث تحریک رشد موها شود. پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مکملی مشابه با ویویسکال در مردان دچار ریزش مو، باعث افزایش رشد موها و کاهش ریزش می‌شود.

درمان ریزش مو با مکمل‌های بیوتین و زینک

بیوتین و روی (زینک) از جمله ریزمغذی‌هایی هستند که می‌توانند باعث افزایش رشد مو و پیشگیری از ریزش شوند. بدن شما روزانه به ۳۰ میلی‌گرم روی و ۳ میلی‌گرم بیوتین نیاز دارد. رژیم غذایی سالم همراه با این مواد مغذی می‌تواند به پیشگیری و درمان ریزش موی سکه ای کمک کند.

سایر روش‌های درمانی

درمان‌های دیگری هم برای ریزش موی سکه ای پیشنهاد می‌شوند که در مورد تاثیر آن‌ها حرف و حدیث‌هایی وجود دارد. برخی از آن‌ها را در ادامه فهرست کرده‌ایم:

 • شیمی‌نوردرمانی
 • مزوتراپی مو و PRP که معمولاً برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه یا بهبود نتایج کاشت مو استفاده می‌شوند
 • رایحه درمانی یا آروماتراپی
 • طب سوزنی
 • مزونیدلینگ
 • مواد پروبیوتیک
 • لیزر درمانی با لیزر کم توان
 • نوشیدنی‌ها و کرم‌های موضعی آلوئه ورا
 • آب پیاز که باید به روی مناطق دچار طاسی بمالید.
 • روغن‌های اسانس طبیعی مانند روغن درخت چای، رزماری، لاوندر (استخودوس) و نعنای فلفلی (پپرمینت)
 • سایر روغن‌ها مانند جوجوبا، بادام، زیتون و نارگیل
 • استفاده از رژیم‌های غذایی مخصوص بیماران خود ایمنی که شامل گوشت و سبزیجات فراوان است.
 • ماساژ
 • مکمل‌های گیاهی مانند جنسینگ، چای سبز و ساوپالمتو

پاسخ به سوالات پرتکرار شما درباره کچلی سکه ای

مواردی که شما باید در هنگام کچلی سکه ای رعایت کنید چیست؟

از آنجایی که مو ها در بدن نقش محافظتی ایفا می کنند در هنگام عارضه کچلی سکه‌ای موارد زیر را باید در نظر داشت :

 • وقتی قسمتی از موی سر و یا صورت شما بر اثر ریزش سکه ای می ریزد باید در برابر نور خورشید برای محافظت آن قسمت از پوست، از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • اگر ابرو یا مژه شما دچار ریزش مو سکه‌ای شده است در برابر آفتاب عینک آفتابی بزنید که از چشم ها محافظت شود.
 • در صورت از بین رفتن مو های بینی از مرطوب‌ کننده‌ها و داروهای مخصوص بینی استفاده کنید که میکروب وارد بینی نشود.
 • برای جلوگیری از گرم شدن سر توسط نور خورشید، کلاه یا کلاه گیس به سر بگذارید.
 • مرتبا به پزشک حرفه ای و با تجربه برای درمان یا کنترل این عارضه مراجعه کنید.

آیا ریزش مو سکه ای واگیر دارد؟

خیر. ریزش مو به صورت سکه ای واگیردار و مسری نیست.

ریزش موی سکه ای چقدر طول میکشد؟

کچلی سکه ای ممکن است هر زمانی اتفاق بیفتد اما در اکثر مواقع موقتی است و پس از ریزش، موهای آن ناحیه مجددا شروع به رشد خواهند کرد.

هرگونه کپی برداری از مطلب فوق تنها با ذکر منبع امکان پذیر است. سپاس از توجه شما