پیلینگ صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

پیلینگ صورت چیست و چگونه انجام می شود؟

پیلینگ صورت نوعی لایه برداری برای پوست محسوب می شود که با استفاده از مواد مرغوب انجام می شود. مواد پیلینگ باعث می شود که لایه های آسیب دیده پوست از بین برود و پوستی جوان و شاداب داشته باشید. در این مقاله با روش انجام پیلینگ صورت و مزایای آن بیشتر آشنا می شوید.

پیلینگ صورت چیست؟

Peeling به معنی لایه برداری و از بین بردن یک لایه سطحی از روی پوست است. این عمل در اصطلاح پزشکی زیبایی به پیلینگ یا لایه برداری معروف است. توسط این کار تمام سلولهای مرده پوست که حاوی جوش، جای جوش و لکه های قهوه ای روی پوست هستند برداشته می شود. نتیجه آن، از بین رفتن مشکلات پوستی مانند کدر بودن، زبر بودن، منافذ باز و چروک های ریز است.

نحوه انجام پیلینگ صورت چگونه است؟

به صورت کلی پیلینگ پوستی نوع ای مختلفی دارد که در هر کدام مواد پیلینگ به عمق ها و لایه های مختلف پوست تزریق می شود. در ادامه با انواع روش های پیلینگ بیشتر آشنا می شوید.

انواع پیلینگ پوست از نظر عمق لایه برداری

این روش لایه برداری از صورت از نظر عمقی انواع مختلفی دارد که با توجه به تشخیص پزشک انجام می شود. از انواع پیلینگ عبارت است از:

پیلینگ سطحی

این روش ملایم ترین نوع پیلینگ است و از سطح اصلی پوست یک لایه بسیار نازک برداشته می شود. این روش برای افرادی است که مشکلات پوستی عمیقی ندارند. پوسته ریزی بعد از این روش بسیار کم است و بعد از 3 الی 5 روز از بین می رود.

پیلینگ متوسط

این نوع لایه برداری عمیق تر و موثرتر از پیلینگ سطحی است و ترمیم آن بین 7 الی 8 روز طول می کشد. از آنجایی که پیلینگ متوسط باعث سوختگی درجه ۲ پوست می شود عوارض بیشتری نسبت به نوع سطحی دارد.

پیلینگ عمیق

در این پیلینگ ماده موثره اغلب ترکیبان فنلی است، به عمق پوست نفوذ می کند. این کار برای افرادی است که آسیب های جدی پوستی و عمیقی دارند. عوارض شدید تری نسبت به بقیه روش ها دارد و بین 0 الی 14 روز زمان برای ترمیم پوست لازم دارد.

انواع پیلینگ پوست از نظر نوع لایه برداری

از نظر میزان لایه برداری نیز پیلینگ ها با هم متفاوت هستند.

پیلینگ شیمیایی‌

لایه‌برداری شیمیایی به معنی تخریب و برداشت کنترل شده لایه‌هایی از پوست به واسطه ترکیبات شیمیایی با هدف محو آثار باقیمانده از جوش و آکنه، کک و مک و انواع لکه‌های پوستی است.

عوارض پیلینگ شیمیایی

محافظت در مقابل تابش مستقیم نور خورشید از نواحی ای که پیلینگ شیمیایی بر روی آنها انجام گرفته است، واجب می باشد. پیلینگ شیمیایی برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی توصیه نمی شود. البته پیش از انجام این روش جراح فوق تخصص پلاستیک خود را از سابقه بیماری های خاص و پرونده پزشکی مطلع سازید.

پیلینگ مکانیکی‌

در پیلینگ مکانیکی به وسیله وسایل الکترومکانیکی خاصی پوست ساییده خواهد شد و در از بین بردن اسکارهای عمیق‌تر ناشی از آکنه‌ها کاربرد بیشتری خواهد داشت.

پیلینگ لیزری‌

پیلینگ لیزری که در امروزه مورد نظجه افراد قرار گرفته است با استفاده از دستگاه لیزر مخصوصی به نام های لیزردی اکسید کربن، لیزراربیم یاگ انجام می شود.

مزایای انجام پیلینگ پوستی چیست؟

مزایای این روش لایه برداری طبق نظر پزشکان متخصص پوست و مو شامل:

 • آکنه یا جوشگاه آکنه
 • سن یا لکه های کبدی
 • چین و چروک صورت
 • خال
 • رنگدانه های نادرست پوستی
 • جوشگاه
 • پوست خشن
 • پوست آسیب دیده بر اثر تماس با آفتاب

مراقبت های بعد از پیلینگ چگونه است؟

بسیاری از افراد با این پرسش مواجه هستند که بعد از پیلینگ صورت باید چه کارهایی انجام دهند؟ مراقبت های بعد از این کار زیبایی شامل:

 • پوسته پوسته شدن پوست بعد از این عمل طبیعی است.
 • در زمان پیلینگ حتما باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید
 • استفاده مکرر از کرم مرطوب کننده در زمان پیلینگ صورت بسیار توصیه می شود.

هزینه پیلینگ صورت در سال 1400 چقدر است؟

هزینه پیلینگ صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد. علاوه بر مهارت متخصص، نوع پیلینگ و همچنین داروهای لازم برای بعد از پیلینگ همگی در هزینه این کار تاثیرگذار است. پیلینگ صورت عمیق نیاز به زمان بیشتر و هزینه بیشتری نسبت به بقیه نوع ها دارد.

هر گونه کپی برداری از مطلب فوق بدون درج منبع پیگرد قانونی دارد. سپاس از توجه شما.