مصرف ضد آفتاب با ۵ نکته طلایی

مصرف ضد آفتاب

مصرف ضد آفتاب باید دقیقا مثل استفاده از یک ریمل محبوب به یک عادت نرمال برای شما تبدیل شود. البته باید بدانید نحوه مصرف صحیح ضد آفتاب چگونه است تا پوست خود را در برابر آفتاب آن هم در این فصل گرم  محافظت کنید. این مقاله را تا انتها بخوانید تا نکات طلایی مصرف ضد آفتاب را به شما بگوییم.

چه زمانی باید از ضدآفتاب استفاده کنیم؟

همیشه این سوال مطرح است که زمان صحیح مصرف ضد آفتاب چه موقع می‌باشد. پاسخ سوال به نقل از پزشکان متخصص پوست و مو این است که هر زمان قصد رفتن به بیرون را دارید حتما به پوستتان ضد آفتاب بزنید تا از نفوذ هر گونه اشعه مضر مانند فرابنفش و آسیب رساندن به پوست خود جلوگیری کرده باشید.

در روز های سرد زمستانی هم اشعه آفتاب می تواند تا ۸۰ درصد به پوست شما وارد شده و آسیب های جدی به آن وارد کند.

عدد نوشته شده روی ضد آفتاب (SPF) به چه معنی است؟

بر روی ضد آفتاب‌ها عددی نوشته شده که بیانگر فاکتور محافظتی آن می‌باشد، این عدد هر چه بیشتر باشد بهتر است ولی رابطه آن به صورت خطی نیست به این معنا که فاکتور محافظتی برابر ۳۰ حدود نود و هفت درصد از اشعه آفتاب را جذب می‌کند و هر چه از این عدد بالاتر برویم قیمت ضد آفتاب گرانتر می‌شود ولی حد اکثر سه درصد به فاکتور محافظتی افزوده خواهد شد.

عدد نوشته شده روی ضد آفتاب (SPF) به چه معنی است؟

کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر را انتخاب کنید

همیشه در مصرف کرم ضد آفتاب از SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. SPF کرم های ضد آفتاب، اشعه های خورشید را جذب و منعکس می کنند، بنابراین آن ها به پوست شما آسیب نمی زنند.

به خاطر داشته باشید که اگر SPF بالاتری داشته باشید، خیلی بهتر نیست، بسیاری از مردم فکر می کنند اگر SPF بالاتری را انتخاب کنند، بیشتر می توانند در آفتاب بمانند و از آنها محافظت کند.

کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت تکرار کنید

محافظت تمام روز را فراموش کنید؛ کرم ضد آفتاب بعد از چند ساعت پاک می‌شود بنابراین، دقت کنید که هر دو ساعت به اندازه ضد آفتاب را تمدید کنید. در برخی موارد، شما باید هر ۶۰ تا ۹۰ دقیقه مصرف کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت تکرار کنید

چه مقدار ضد آفتاب باید بزنیم؟

مقدار مصرف ضد آفتاب لازم ۲ میلی گرم بر هر سانتیمتر مربع است. با این حساب باید هر بار یک بند انگشت از ضد آفتاب را به همه صورت بمالیم و اگر روزی سه بار به صورتمان ضد آفتاب بزنیم یک ضد آفتاب ۵۰ میلی لیتری باید در مدت یک ماه تمام شود. نکته مهم اینکه در صورتی که کمتر از مقدار گفته شده ضد آفتاب را بزنیم فاکتور محافظتی آن شدیداً کاهش می‌یابد

آیا هر ضد آفتابی برای هر فردی مناسب است؟

خیر، بعد از فاکتور حفاظتی مهمترین مساله این است که شماپوست چرب دارید یا نه .در صورتی که پوست شما چرب باشد یا آکنه بزند شما باید از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنید. اگرشما پوست خشکی دارید، ضد آفتاب‌هایی که دارای مرطوب کننده باشد در بازار موجود است. برای بچه‌ها هم باید از ضد آفتاب مخصوص استفاده کرد.

ضد آفتاب‌ها چگونه جلوی اشعه مضر را می‌گیرند؟

ضد آفتاب‌ها برای بلوک کردن اشعه UVAو UVB حاوی مواد شیمیایی می‌باشند که اشعه را جذب می‌کنند.
ضد آفتاب‌های فیزیکی حاوی اکسید تتانیوم و اکسید روی هستند که اشعه UVA و UVB را منعکس می‌کنند و برای افرادی که نسبت به مواد شیمیایی حساسیت دارند مناسب هستند.