تزریق بوتاکس و مراقبت های بعد از بوتاکس

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش های جوانسازی و رفع چین و چروک پوست است. البته این روش کاربردهای دیگری هم دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. اما مهمترین کاربرد بوتاکس ایجاد یک چهره جوان تر و پوستی بدون چروک می باشد.

تزریق بوتاکس و تاثیر آن در زیبایی

جوان بودن و داشتن یک چهره‌ی جذاب و به دور از هر گونه نشانه‌ی پیری و کهولت سن، از جمله‌ی خواسته‌های تمام افراد است. روش‌های گوناگونی وجود دارد که از طریق آن‌ها می‌توان به جوانسازی چهره‌ی خود و رفع نشانه‌های پیری اقدام کرد؛ که یکی از این روش‌ها تزریق بوتاکس می باشد.

تزریق بوتاکس طبق آمارهای جهانی پرطرفدارترین روش برای جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک‌ها است. سابقه‌ی استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به بیش از ۵۰ سال پیش باز می‌گردد؛ اما به کارگیری آن برای محو کردن خطوط پوستی ۱۵ سالی است که رواج پیدا کرده است.

از طریق تزریق بوتاکس، ماده‌ای فلج کننده که ترکیبی از سم بوتولیسم می‌باشد را به عضلات صورت تزریق می‌کنند و عضلات را از این طریق فلج کرده و در نهایت این اقدام به رفع چین و چروک‌ها و خط و خطوط موجود بر روی صورت می‌انجامد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات باعث از بین بردن خطوط پوستی می‌شود. این دارو از سم بوتولونیوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی باعث فلج شدن عضلات می‌شود. علت اصلی ایجاد چین و چروک‌های متحرک صورت، حرکت عضلات است. پس اگر آن‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم محو می‌شوند.

تزریق بوتاکس از جمله روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی پوست است و به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و همچنین چین و چروک‌های اطراف چشم، خط اخم و خطوط افقی پیشانی به کار برده می شود.

بوتولونیوم نوع A چیست؟

بوتولونیوم نوع A که تقریباً تمامی داروهای تزریقی بوتاکس از آن ساخته شده‌اند، نوعی ماده‌یِ سمی برای اعصاب یا نوروتوکسین است که می‌تواند عملکرد اعصاب را به طور موقت از کار بیندازد. عضلات ارادی بدن (مثل آن‌هایی که در صورت قرار دارند) در صورتی منقبض می‌شوند که پیام انقباض از طرف مغز و از طریق اعصاب حرکتی به آن‌ها برسد. در صورتی که در محل عضله، سم بوتولونیوم وجود داشته باشد، عملکرد عصب حرکتی مختل شده و عضله فلج می‌شود.

بوتولونیوم به صورت طبیعی توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می‌شود. در حالتی که بوتولونیوم توسط باکتری تولید شود، یکی از کشنده‌ترین سم‌های تولید شده در طبیعت به شمار می‌رود. برای یک انسان ۷۰ کیلوگرمی، تنها ۷۰ میلی‌گرم از این سم می‌تواند کشنده باشد. بوتولونیوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی، باعث بوتولیسم می‌شود که بیماری‌ کشنده‌ای است.

خاطر نشان می کنیم دوز بوتاکس استفاده شده برای خطوط پوستی بسیار کم و بی‌خطر است.

کاربردهای بوتاکس

بوتاکس بیشتر به عنوان فرآورده‌ای تزریقی برای درمان چین و چروک‌ها و خطوط صورت شناخته می‌شود. به طور کلی کاربردهای بوتاکس را می‌توان به دو دسته‌ی زیبایی و درمانی تقسیم کرد.

کاربردهای زیبایی بوتاکس

 • درمان چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها (خطوط پنجه کلاغی)
 • محو کردن خط اخم (خط عمودی بین دو ابرو)
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • از بین بردن چروک‌های گردن
 • بالا بردن گوشه‌های لب
 • بالا بردن نوک بینی
 • درمان لبخند لثه ی

کاربردهای درمانی بوتاکس

 • رفع افتادگی پلک
 • پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
 • میگرن مزمن
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
 • درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست (هایپرهیدروز)
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی (سربرال پالزی)

تزریق بوتاکس چگونه انجام می شود؟

انجام بوتاکس در مطب‌ها و کلینیک‌های زیبایی صورت می‌گیرد و نیازی به بی‌هوشی و یا بستری شدن برای انجام آن نیست. این تزریق با درد خفیفی همراه است با این حال در بعضی مواقع ممکن است طبق خواسته بیمار این کار با بی حسی موضعی انجام شود.

ابتدا پزشک با بررسی خطوط چهره و نوع حرکت عضلات نقاط تزریق را مشخص کرده و سپس اقدام به تزریق بوتاکس در نقاط مشخص شده می کند.

هشدار: در آرایشگاه بوتاکس نکنید!

حتماً برای تزریق بوتاکس به مراکز معتبر درمانی مراجعه کنید. استفاده از این دارو از نظر وزارت بهداشت و درمان کشور، تنها توسط پزشکان متخصص و دوره دیده مجاز است و باید در مراکز درمانی مانند کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها انجام شود. تزریق بوتاکس در مراکز غیردرمانی مانند آرایشگاه‌ها و توسط افراد غیرپزشک می‌تواند عواقب بدی برای شما به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: پزشکان و مراکز معتبر تزریق بوتاکس در شیراز

خطرات و عوارض تزریق بوتاکس چیست ؟

از طریق تزریق بوتاکس، ماده‌ای فلج کننده که ترکیبی از سم بوتولیسم می‌باشد را به عضلات صورت تزریق می‌کنند و عضلات را از این طریق فلج کرده و در نهایت این اقدام به رفع چین و چروک‌ها و خط و خطوط موجود بر روی صورت می‌انجامد.

عوارض اصلی این روش جوانسازی شامل سردرد، درد و علایم مشابه با سرما خوردگی می‌شود. در موارد نادر، افتادگی ابرو یا پلک ممکن است مشاهده شود. یکی از موارد مهمی که باید پیش از تزریق بوتاکس توسط پزشک بررسی شود، احتمال افتادگی پلک است که در ۵ درصد از افراد دیده می‌شود. اگر تزریق به دست پزشک متخصص و باتجربه صورت بگیرد، عارضه‌ای بسیار نادر خواهد بود. عوارضی که در این پاراگراف ذکر کردیم نادر اند و به مرور زمان برطرف می‌شوند.

در موارد بسیار نادر، امکان پخش شدن سم بوتاکس در بدن وجود دارد. در صورتی که از چند ساعت تا چند هفته بعد از بوتاکس، هر کدام از علائم زیر را تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • دشواری در تکلم یا بلع
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل ادرار

تزریق بوتاکس، عوارض و مشکلات جدی را به دنبال ندارد و تنها ممکن است که به دلیل سپردن این کار به دست یک فرد نابلد، نتیجه‌ای نامطلوب حاصل شود و درمان به شکل موثری انجام نشود.

پس بهتر است که کار بوتاکس صورت، پیشانی، لب یا هر نقطه‌ی دیگر از صورت را به یک پزشک متخصص و کاربلد بسپاریم. به هر حال از جمله عوارض ناشی از تزریق بوتاکس می‌توان به تورم و قرمزی صورت، ایجاد درد در نواحی تحت درمان، به وجود آمدن سردرد و همچنین حالت تهوع و همچنین کبودی در نواحی تحت درمان اشاره کرد که با رعایت نکات مراقبتی این عوارض خیلی سریع رفع خواهند شد.

مراقبت های قبل از تزریق بوتاکس

همان‌قدر که مراقبت‌های بعد از بوتاکس اهمیت بسیار زیادی دارند، رعایت توصیه‌ها و دستورات پزشک قبل از تزریق نیز بسیار مهم است. در نظر گرفتن این موارد باعث می‌شود که عوارض تزریق خیلی زودتر برطرف شوند و نتایج جذاب بوتاکس خود را به نمایش بگذارند. همچنین در مواردی بر روی ماندگاری نتایج و کیفیت آن‌ها نیز اثر خواهد گذاشت. در کلینیک خانه سفید پزشک قبل از جلسه تزریق، در طول جلسات مشاوره مراقبت‌های لازم را بنا بر شرایط بیمار به او توضیح می‌دهد. ما در این بخش توصیه‌های عمومی قبل از تزریق بوتاکس را بیان خواهیم کرد.

 • ۷ تا ۱۰ روز قبل از تزریق از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین و ایپوبروفن خودداری کنید. درصورتی‌که نمی‌توانید این داروها را قطع کنید حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید و نظرات او را به درمانگر خود در کلینیک انتقال دهید.
 • حداقل از ۲۴ ساعت قبل از تزریق مواد غذایی و نوشیدنی‌های دارای الکل مصرف نکنید. الکل با ایجاد اختلال در فرایند گردش خون بهبود کبودی‌ها یا خون‌مردگی‌های بعد از تزریق را با مشکل مواجه می‌کند.
 • از یک هفته قبل از بوتاکس موهای صورت را وکس و اپیلاسیون نکنید و از شیو کردن و بند انداختن نیز خودداری کنید. استفاده از کرم‌های موبر و بلیچینگ پوست هم ممنوع است.
 • اگر پوست شما دچار آفتاب‌سوختگی است بهتر است ابتدا نسبت به درمان آن اقدام کنید و سپس تزریق بوتاکس را انجام دهید.
 • اگر در مقابل درد حساس هستید و فکر می‌کنید که فرایند تزریق می‌تواند برای شما آزاردهنده باشد، با اجازه پزشک قبل از شروع جلسه تزریق یک قرص استامینوفن بخورید.
 • اگر مبتلا به بیماری‌های خاص به‌خصوص مشکلات انعقاد خون هستید یا سابقه حساسیت به سم بوتولیسم دارید حتما پزشک خود را مطلع کنید.
 • درصورتی‌که سابقه تب‌خال دارید در جلسات مشاوره به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر پزشک در طول جلسات مشاوره دارویی برای شما تجویز کرد، حتما آن را سروقت و به‌طور کامل مصرف کنید تا بعد از تزریق مشکل خاصی برایتان ایجاد نشود.
 • به‌طورکلی در مراقبت‌های قبل از تزریق مهم‌ترین نکته این است که با پزشک خود تعارف نداشته باشید و هر چیزی که شنیده‌اید و باعث ایجاد نگرانی در شما شده است را با او در میان بگذارید. همچنین پرونده کامل پزشکی‌تان را به همراه داشته باشید و اگر بیماری خاصی دارید یا داوری مشخصی را باید به‌طور مرتب استفاده کنید به درمانگر خود اطلاع دهید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس باید چه کرد؟ مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد.

 • دسته اول کارهایی است که باید بعد از تزریق انجام دهید تا عوارض بوتاکس برطرف شوند و نتایج به ثبات برسند.
 • دسته دوم مربوط به کارهایی می‌شوند که انجام آن‌ها تا چند روز بعد از تزریق ممنوع است و در صورت عدم توجه به آن‌ها ممکن است فرد با مشکلاتی جدی مواجه شود.

در این بخش در دو بخش جداگانه به این مراقبت‌ها پرداخته‌ایم تا شما بدون هیچ مشکلی روزهای ابتدایی بعد از تزریق را پشت سر بگذارید و در نهایت به نتایج مورد نظر خود برسید.

کارهایی که انجام آن‌ها بعد از تزریق مشکلی ایجاد نمی‌کند یا می‌تواند باعث بهبود عوارض شود در ادامه آمده‌اند.

 1. حتی‌الامکان در چند ساعت ابتدایی بعد از تزریق در معرض نور مستقیم خورشید یا حرارت قرار نگیرید. بعد از آن هم در زمان خروج از خانه حتما از کرم ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
 2. انجام فعالیت‌های معمولی بعد از تزریق بوتاکس مانعی ندارد و حتی بلافاصله بعد از اتمام جلسه تزریق می‌توانید سر کار بروید.
 3. ۴ ساعت بعد از تزریق ورزش سبک مانند پیاده‌روی یا نرم دوی مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 4. بلافاصله بعد از تزریق استفاده از مواد آرایشی مختلف مانعی ندارد.
 5. نتایج واقعی تزریق بوتاکس ۱۴ روز بعد از تزریق خود را نشان می‌دهند. البته بلافاصله بعد از عمل و تا ۴ یا ۵ روز بعد از آن می‌توانید تاثیر بوتاکس را احساس کنید؛ اما برای اینکه عضلات سر جای خود قرار بگیرند و بتوانید راحت‌تر آن‌ها را حرکت دهید و چهره‌ای زیباتر داشته باشید باید کمی صبور باشید.
 6. برای از بین بردن تورم و کبودی‌های موجود در ناحیه تزریق می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 7. بعد از گذشت ۴ ساعت از تزریق می‌توانید به‌صورت طاق‌باز و بدون اینکه فشاری به صورتتان وارد شود بخوابید.

بعد از تزریق بوتاکس انجام کدام کارها ممنوع است؟

 1. تا یک روز بعد از تزریق از انجام ورزش‌های سنگین یا هر فعالیتی که باعث تعریق می‌شود دوری کنید.
 2. ۲ تا ۴ ساعت بعد از تزریق محل آن را لمس نکنید و فشار ندهید.
 3. تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق سر خود را خم نکنید و دولا نشوید.
 4. علاوه بر ورزش، انجام هر فعالیت یا قرار گرفتن در هر موقعیتی که باعث افزایش ضربان قلب و تغییر در گردش خون شود ممنوع است. این موضوع باعث افزایش سطح کبودی‌ها خواهد شد.
 5. تا ۴ ساعت بعد از تزریق از دراز کشیدن خودداری کنید و سرتان را در وضعیت مستقیم قرار دهید.
 6. مصرف داروها و مواد غذایی رقیق‌کننده خون مانند ویتامین E، امگا ۳، آسپرین و چای سبز بعد از تزریق ممنوع است.
 7. یک تا دو روز بعد از تزریق به سراغ استخر، سونا و حمام‌های ترکی نروید. این مکان‌ها احتمال بروز عفونت در ناحیه تزریق را افزایش می‌دهند.
 8. تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از شستشوی موها خودداری کنید. همچنین شستشوی صورت نیز ۴ یا ۵ ساعت بعد از تزریق ممنوع است. بعد از این مدت دقت کنید که محل تزریق را فشار یا ماساژ ندهید.
 9. پوشیدن کلاه‌ها و لباس‌هایی که روی پیشانی و محل تزریق را می‌پوشانند ممنوع است؛ این لباس‌ها به ناحیه تزریق فشار وارد می‌کنند و باعث تعریق آن می‌شوند. این موضوع ممکن است منجر به حرکت ماده بوتاکس شده و ایجاد ناهنجاری در ناحیه تزریق شود.
 10. حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از مصرف الکل خودداری کنید.
 11. حداقل تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق از انجام فعالیت‌هایی که بدن در حالت برعکس قرار می‌گیرد مثل تمرینات یوگا یا رفتن به شهربازی و… خودداری کنید.

ماندگاری اثرات بوتاکس چقدر است؟

به طور کلی اثرات بوتاکس به منظور جوانسازی پوست، بین ۴ تا ۶ ماه پس از تزریق پایدار است. موثرترین عوامل بر ماندگاری ااین روش، محل تحت درمان و میزان بوتاکس تزریق شده هستند. به جز این‌ها، عوامل دیگری هم بر پایداری اثرات تاثیر می‌گذارند که شامل موارد زیر است:

 • میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوستتان
 • عمق چین و چروک‌ها یا خطوط پوستی

به طور مثال اگر از بوتاکس برای درمان چین و چروک‌های بسیار عمیق استفاده کنید. احتمال کامل محو نشدن این خطوط و همچنین احتمال سریع‌تر از بین رفتن اثرات تزریق بوتاکس بیشتر است.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می‌شود؟

با هربار تزریق بوتاکس، ممکن است ماندگاری اثرات هم بیشتر شود. بوتاکس باعث فلج شدن عضلات می‌شود؛ پس برای ۴ تا ۶ ماه نمی‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر عضله‌ای در بدن مورد استفاده قرار نگیرد، به مرور تحلیل رفته و کوچک می‌شود. به همین علت ممکن است که به مرور زمان، فواصل تمدید تزریق طولانی‌تر شوند.

هر چند وقت یکبار می‌توان بوتاکس کرد؟

در مورد این مسئله باید با پزشک مشورت کنید. به طور کلی تزریق بوتاکس در فواصل کوتاه‌تر از سه ماه توصیه نمی‌شود. چون در این صورت ممکن است بدن شما به سم بوتولونیوم مقاوم شده و دیگر به درمان پاسخی ندهد.

چقدر طول می‌کشد تا بوتاکس اثر کند؟

به طور معمول مراجعین بین ۳ تا ۱۰ روز بعد از تزریق متوجه اثرات این روش درمانی می‌شوند.

هرگونه کپی برداری از مطلب فوق تنها با ذکر منبع امکان پذیر است. سپاس از توجه شما