گاستریک بای پس معده چیست؟

گاستریک بای پس معده

گاستریک بای پس معده

 انچه که باید درباره روش گاستریک بای ‌پس معده بدانیم

در حال حاضر بای پس معده یا گاستریک بای پس معده رایج ترین روش جراحی چاقی در تمام دنیاست. در این روش هم حجم معده کوچک می شود و هم قسمتی از روده و معده از سیستم جذب خارج می شود بدون ان که هیچ قسمتی از دستگاه گوارش بدن آسیب ببیند. این کار به دو روش انجام می شود:

روش مینی گاستریک بای پس معده

در روش مینی گاستریک روده باریک قطع نمیشود. در این روش معده کوچک شده به ۱۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متری روده باریک متصل می شود. این روش جدید بای پاس عوارض کمتری نسبت به روش دیگر دارد ولی احتمال ریفلاکس صفرا در این روش بیشتر است که در صورت بروز ناراحتی، باید به روش مرسوم گاستریک بای پس معده تبدیل شود.

روش گاستریک بای پس معده

در این روش معمولا از روش لاپاروسکوپی استفاده شده و معده به دو قسمت تقسیم می شود ولی هیچ قسمتی از معده جدا نمی شود. در این روش قسمت بزرگتر معده همچنان به ترشح آنزیم های معمول می پردازد ولی غذا وارد این قسمت نمی شود. سپس یک قسمت از روده را به معده ی کوچکتر متصل می کنند. در این عمل قسمتی از روده که در جذب مواد نقش مهمتری دارد از مسیر خارج می شود. در این روش حجم معده بیمار کاهش می یابد و باعث کاهش وزن و اشتهای بیمار می شود و بیمار 80 یا 100 در صد از اضافه وزن خود را از دست می دهد. پس از انجام این عمل، بیماران از وزن ایده ال برخوردارمی شوند. این روش برای بیمارانی که بی ام ای آنها بالای 35 است مناسب است.

باید توجه داشت که با اینکه این عمل باعث لاغری در افراد می شود اما بازگشت پذیری در این روش دشوار است و باعث بروز عوارض قابل توجهی می شود.

روز های اول پس از انجام عمل گاستریک بای پس معده بیمار باید مایعات و انواع پوره‌ها با حجم کم مصرف کند و از مصرف غذاهای جامد خودداری کند. لازم است بدانید که مصرف روزانه ویتامین، اسید فولیک، آهن و کلسیم و ویتامین B12 از بروز برخی عوارض جلوگیری می کند.

 عوارض و خطرات احتمالی روش گاستریک بای پس چیست؟

  • باعث سو جذب برخی از پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامین ها در بدن می شود.
  • احتمال مبتلا به آمبولی ریوی وجود دارد.
  • باعث تنگی محل استوما می شود.
  • باعث ایجاد انسداد روده می شود.