بالن معده

بالن معده

بالن معده

در دنیای امروزی بسیاری از افراد از بیماری چاقی رنج می برند. چاقی گاها موقعیت های فردی و اجتماعی افراد در جامعه را به خطر می اندازد. با پیشرفت علم، روش های مختلفی برای برطرف کردن چاقی به وجود آمده است که بعضی از آنها نیاز به عمل جراحی دارد اما با این حال بعضی از بیماران تمایل به انجام عمل جراحی برای رفع چاقی ندارند، از این رو از روش هایی مانند بالن معده که درآن نیازبه عمل جراحی نیست، استفاده می کنند.

بالن معده چگونه باعث کاهش وزن افراد می شود؟

روش بالن معده، یك روش ساده و بدون جراحی برای كاهش اشتها و كاهش حجم معده است. دراین روش، متخصص گوارش پس ازاطمینان از سالم بودن معده، بالن را بوسیله آندوسكوپی به داخل معده میفرستد. سپس براساس اندازه معده بیمار و نوع بالون، آن را به میزان لازم از مایع یا هوا پر می کند. این روش 3/2 از حجم معده را پر کرده و باعث ایجاد سیری زودرس و کاهش وزن بیمارمی شود. پس از گذشت دوره درمانی، پزشك آن را با آندوسكوپی ازمعده خارج می کند.

مدت زمان عمل جایگذاری بالن به مهارت پزشک بستگی دارد و معمولا بین 15 دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد.

استقرار بالن درمعده موقتی می باشد و به بیمارکمک می‌کند درکنار فعالیت‌های روزمره خود نیز به کاهش وزن خود بپردازد. با این ‌حال، مقدار کاهش وزن به شرایط مختلف بیمار بستگی دارد.

درباره انواع مختلف بالن معده بیشتر بدانیم

یکی از راه های کاهش وزن استفاده از بالن معده است. بالن ها دارای انواع مختلفی هستند و انتخاب نوع آن به معده بیمار و نظر پزشک بستگی دارد.

Endball (بالون مخلوط مایع وهوا):

این نوع بالون در کشور فرانسه تولید شده و دارای قابلیت ماندگاری تا 9 ماه را دارد. در این نوع بالون ها از قابلیت مخلوط شدن مایع و هوا به طور هم زمان استفاده می کنند که باعث کاهش عوارض ابتدایی شامل تهوع و استفراغ و درد می‌شود درنتیجه تحمل آن برای بیمار راحت‌ تر خواهد بود.

spatz

این نوع بالون ها قابلیت تنظیم شدن دارند و در کشورامریکا تولید شده و تا یک سال قابلیت ماندگاری در بدن دارند.

تنظیم این نوع بالون ها از طریق آندرسکوپی انجام می شود . این بالون به پزشک اجازه می دهد که از طریق آندرسکوپی آن را با مقدار کمتری از مایع پر کند و درطول یک سال بر اساس اشتهای بیمار حجم ان را کم وزیاد کند. به همین دلیل بروز عوارض جانبی مانند حالت تهوع و درد به حداقل میزان خود می رسد.

اگر بیماردرهر زمان احساس کرد که معده‌اش به حجم بالون عادت کرده است، می تواند برای افزایش حجم آن از طریق آندوسکوپی اقدام کند. مزیت این بالون ها نسبت به بالون های 6 ماهه این است که بیمار دچار تهوع و استفراغ و درد کمتری میشود و همچنین شاهد کاهش وزن بیشتری خواهد بود.

بالن مایع و بالون هوا چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

در بالن هوا به دلیل سبکی، علایم اولیه شامل درد و تهوع بسیارخفیف‌تر است و از لحاظ میزان کاهش وزن و مدت باقی ماندن درمعده تفاوت عمده‌ای با نوع مایع ندارد. اما بالن های مایع دارای وزن بیشتری نسبت به بالون های هوا هستند، به همین خاطر کاهش اشتها و وزن در بالون های مایع معمولا بیشتر است.

روش بالن معده برای چه کسانی مناسب است؟

  • برای افرادی که مبتلا به چاقی خفیف یا متوسط و BMI آنها بالای 30 است و رژیم غذایی و ورزش درآنها جواب نداده است.
  • برای افرادی که مبتلا به چاقی شدید و BMI انها بالای 40 است و تمایل به انجام عمل جراحی چاقی ندارند یا مناسب عمل جراحی چاقی نیستند.
  • برای افرادی که دارای مشکلاتی از قبیل نازایی و بیماری های ارتوپدی و روماتیسمی که نیاز به کاهش حداقل ‌10 تا 15‌درصد از وزن خود داشته و با رژیم غذایی و ورزش قادر به کم کردن آن نیستند.

مزایا استفاده از بالن معده چیست؟

1-دراین روش نیاز به عمل جراحی ندارد و پس از انجام آن می توانید همان روز به منزل باز گردید.

2- روش بالن معده ارزان تر از سایر روش های جراحی است و عوارض و خطرات کمی به دنبال دارد.

3-معمولا دراین روش، بیماران به وسیله بالن معده حدودا شاهد کاهش وزن 20 تا 30 درصدی هستند.

توصیه های قبل و بعد از جایگذاری بالن معده:

1-بیماران باید قبل ازجایگذاری بالون در معده خود به مدت 12 ساعت از مصرف خوردنی ها و به مدت 6 ساعت از آشامیدن نوشیدنی ها خودداری کنند.

2-بیمار باید قبل از جایگذاری بالون با پزشک خود در زمینه رژیم غدایی و برنامه ورزشی برای کاهش وزن مشورت کند.

3- سه تا پنج روز پس از قرارگیری بالون معده، ممکن است احساس ناراحتی و تهوع کنید که این احساسات موقتی است و پس از مدتی رفع میگردد، اما درصورت برطرف نشدن به پزشک خود مراجعه کنید.

4- در سه روزاول پس از بالن گذاری معده، رژیم غذایی ابکی و مایعات را شروع کنید و به تدریج به سمت رژیم غذایی نیمه جامد بروید. پس از گذشت یک هفته می توانید به رژیم غذایی معمول خود باز گردید.

عوارض و خطرات احتمالی بالن معده چیست؟

بالن معده، یک روش کم عوارض و بی خطر است. اما عوارض جانبی احتمالی آن در بیماران مختلف است. بعضی از بیماران در چندروز اول پس از جایگذاری، دچار عوارضی مانند درد و حالت تهوع و گاهی استفراغ می شوند.

عوارض دیگر آن شامل خالی شدن گاز موجود در بالن وسوراخ شدن معده و انسداد روده و ریفلاکس و سوء هاضمه است که این نوع عوارض ها نادر اند.