التهاب و ورم بینی بعد از عمل با چه روش هایی برطرف می شود؟

ورم بینی

ورم بینی

باید بدانید که ورم بینی بعد از عمل امری طبیعیست. اما باید شکیبا باشید چرا که این تورم گاها تا دوسال نیز ادامه پیدا میکند. گرچه اوج این تورم بینی تنها در دو هفته اول مشهود است. به همین دلیل وقتی گچ بینی پس از یک هفته برداشته شد و بینی شما متورم به نظر امد؛ جای هیچ نگرانی نیست.

التهاب و ورم بینی بعد از عمل

اما علاوه بر باید هایی که باید انجام پذیرد، برخی از نبایدها نیز وجود دارند که باید به آنها توجه شود از جمله اینکه استعمال دخانیات همچون سیگار و قلیان که موجب افزایش تورم میشود را به کل باید فراموش کنید.

پمادهای آنتی بیوتیک و ضد التهاب نیز از جمله مواردی هستند که باعث کاهش تورم میشوند.

و اما تاثیر چسب بینی؛

چسب زدن در منطقه نوک بینی و پل بینی می تواند به طور قابل توجهی ورم بینی را کاهش دهد.

فشار وارده از طرف چسب به بینی علاوه بر اینکه به جذب شدن ورمی که ناشی از به دام افتادن مایعات موجود در بافت های بینی است کمک می کند؛ باعث فشار بر بافت ها نیزمی شود که در نتیجه الیاف کلاژن در قسمت های بخیه دار، سازمان یافته تر میشوند که به کاهش حجم منطقه متورم کمک قابل توجهی خواهد کرد.

بیشترین تاثیر چسب ها در شش ماه اول خواهد بود. تا دو هفته اول چسب بینی کمک به فرم دهی بینی خواهد کرد و بعد از آن باعث کاهش ورم بینی خواهد شد.

داروهای تجویز شده از طرف پزشک خود را بر اساس نسخه به موقع و سر ساعت مصرف نمایید. که شامل کپسول های آنتی بیوتیک و قرص های مسکن جهت کاهش درد، قرص های سرماخوردگی و قطره بینی جهت جلوگیری از آبریزش بینی و آمپول دگزا متازون جهت از بین بردن تورم بینی صورت میباشد.

در نظر داشته باشید که بینی شما معمولا در هفته دوم بعد از جراحی، ورم و کبودی اش به اندازه کافی فروکش خواهد کرد اما ممکن است برای چند ماه اندکی متورم و پف دار به نظر بیاید.

باید خاطر نشان کرد که تورم در بینی گوشتی طولانی تر است.برای کاهش این تورم لازم است تا در ۲۴ ساعت اول برای کم شدن کبودی و تورم از کیسه یخ روی گونه ها و پیشانی استفاده شود. همچنین موقع خواب سر مقداری از بقیه بدن بالاتر باشد. قرار گرفتن در زیر نور آفتاب موجب افزایش ورم میشود.

برای اینکه شکل نهایی بینی شما مشخص شود حدودا یکسال زمان لازم است.