آیا امکان برگشت بینی گوشتی پس از جراحی وجود دارد؟

بینی گوشتی

بینی گوشتی

نگرانی از بازگشت بینی گوشتی یکی از بزرگترین دغدغه هایی است که فکر خیلی از بیماران را به خود درگیر کرده است.

اما قبل از توضیح هرچیز لازم است که این گونه بینی ها را به خوبی بشناسیم. اصطلاح بینی گوشتی به نوعی از بینی گفته میشود که ضخامت پوست آن زیاد و غضروف های زیر آن ضعیف است و به دلیل وجود غده های چربی فراوان پوست بینی ضخیم و چرب میباشد.

برگشت بینی گوشتی پس از عمل

در این نوع بینی ها از آن جهت که حمایت اسکلتی بینی گوشتی ضعیف است، جهت شکل دادن به بینی و خوش فرم کردن آن ابتدا سایز بینی تعدیل میشود و غضروفهایی که در وضعیت مناسب نیستند جابجا می گردند، سپس ساختارهای ضعیف توسط پیوندهای غضروفی تقویت می شود.

به عبارتی در حین عمل، اسکلت بینی بین استخوان و غضروف دستکاری یا کوچک میشود اما به پوست بینی کاری ندارند و بعد از تغییر ساختار اسکلتی، پوست به مروز زمان با اسکلت جدید تطبیق پیدا میکند. برای مثال در مواردی که بینی طی جراحی کوچک شده، پوست کم‌کم جمع می‌شود.

حال اگر پوست نازک باشد این اتفاق سریع‌تر و اگر ضخیم‌تر باشد دیرتر روی می‌دهد. اما در مورد پوست‌های خیلی ضخیم این مسأله ممکن است هرگز رخ ندهد.

ضخیم بودن پوست از آن جهت یک فاکتور محدود کننده است که قابلیت چسبیدن کامل به اسکلت کوچک شده زیر خود را ندارد. در نتیجه بینی های کوچک شده در برخی مناطق بخصوص ناحیه بالای سر بینی برجستگی پیدا می کند و سبب می شود علیرغم جراحی، سر بینی همچنان پهن و بدون فرم جلوه کند.

اما نگرانی جدی در این باره وجود ندارد چرا که اصلاح این بینی ها با جراحی زیبایی به خوبی امکان پذیر است و اگر اصولی انجام شود نتیجه مطلوب داشته و به اصطلاح بی بازگشت است.

اما صاحبان بینی گوشتی باید در نظر داشته باشند که هدف از جراحی در بینی های گوشتی فرم دادن به بینی در راستای متناسب شدن آن با سایر اجزاء صورت است نه صرفا کوچک کردن آن! اقداماتی که فقط با هدف کوچک شدن بینی انجام می شوند علاوه بر مشکلات تنفسی از نظر ظاهری نیز در درازمدت مطلوب نخواهند بود.

تنها نکته منفی این است که تورم طولانی‌ مدت گاها ممکن است منجر به ایجاد بافت فیبروز و در نتیجه پایداری در همان حالت شود.

بنابراین مراقبت‌های پس از عمل از جمله دو بالش گذاشتن زیر سر موقع خواب، ماساژ و چسب زدن باید با دقت بیشتر رعایت گردد و طولانی‌تر انجام شود و نیز ممکن است نیاز به تزریق آمپول‌های ضدالتهاب طولانی اثر وجود داشته باشد.

نکته دیگر در جراحی بینی های گوشتی این است که ورم بینی بعد از عمل در این بینی ها طولانی تر است. به عبارت دیگر حداقل یکسال برای فرم گرفتن بینی بعد از عمل زمان لازم است. البته جهت کمک به تسریع در برطرف شدن تورم اقداماتی نظیر تزریق در موضع تورم با صلاحدید جراح موثر است.

شاید مهمترین نکته برای کاهش مشکل این اشخاص، زدن چسب بصورت مناسب وحداقل ۲ ماه است با چسب زدن بصورت مناسب باعث شده پوست تحت فشار به بافتهای غضروفی واستخوانی زیر بچسبد و بینی شکل مناسب تری بگیرد.