عمل جراحی فک

عمل جراحی فک

عمل جراحی فک

عمل فک، يک جراحي نسبتا مشکل است که توسط پزشک براي برطرف کردن مشکلات ناشی از ناهنجار‌ی هاي دنداني و اسکلتي جزئي يا شديد، از جمله ناردیفی فک‌ها و دندان‌ها در ناحيه صورت انجام مي‌گيرد. انجام عمل جراحی فک در نهایت باعث بهبود توانايي جويدن غذا، صحبت کردن و نفس کشيدن می شود. البته باید توجه داشت که وقتی پزشک، اسکلت صورت را دستکاری می‌کند علاوه بر رفع ناهنجاری های فکی بیمار، به زیبایی ظاهری او نیز بهبود بخشیده میشود. و اما خبر خوب اینکه خوشبختانه بیمه‌ها  هزینه‌های جراحی فک و صورت را که جنبه درمانی دارند، پوشش می‌دهند.

چه افرادی برای عمل جراحی فک مناسب هستند؟

 1. افرادی که در جویدن یا گاز زدن غذا و بلعیدن آن مشکل دارند.
 2. افرادی که درناحیه فک یا مفصل فک دچار ناراحتی هستند.
 3. افرادی که دچار عدم تقارن بین فک و صورت هستند.
 4. افرادی که دچار نقص مادرزادی در ناحیه فک هستند.
 5. افرادی که دچار عقب کشیدگی فک پایین و چانه هستند.
 6. افرادی که دچار پیش آمدگی فک هستند.
 7. افرادی که در روی هم گذاشتن لب‌ها بدون فشار و کشیدن لب دچار مشکل هستند.

بهترین سن برای عمل جراحی فک چه زمانیست؟

طبق نظر پزشکان بهترین سن برای عمل جراحی فک پس از بلوغ است؛ به عبارتی سن دقیق برای پسرها حدود هجده سالگی و برای دخترها، دوسال پس از مشاهده اولین علائم بلوغ. البته در شرایط ایده آل بهتر است جراحی فک تا بیست و پنج سالگی انجام شود. زیرا ارتودنسی که از ضرورت‌های پیش از جراحی فک محسوب می‌شود در سنین بالاتر، سخت می‌شود.

اول ارتودنسی بعد جراحی!

جراحان فک و متخصصان اورتودنسی به اتفاق معتقدند، اگر مشکلات فک از طریق ارتودنسی به طور کامل درمان نشود در مرحله بعد لازم است که بیمار برای جراحی فک اقدام کند. در واقع ارتودنسی و جراحی در درمان این افراد، مکمل یک دیگر هستند.

به بیان دیگر، بیش از 95 درصد از افراد نیازمند عمل جراحی فک باید قبل از جراحی ارتودنسی شوند زیرا روابط دندانی شان در شرایطی شکل گرفته که فک بالا و پایین رابطه قابل قبولی با هم نداشته اند.

حال که می خواهیم فک را جا به جا کنیم طبیعتا ارتباط دندان ها به هم می خورد بنابراین باید قبل از عمل یک آماده سازی با ارتودنسی انجام شود تا جراح بتواند حداکثر توان خود را برای اصلاح مشکل بیمار به کار گیرد. در واقع ابتدای کار با ارتودنسی شروع می شود، سپس جراحی انجام می گیرد و بعد دوباره بیمار نزد ارتودنتیست می رود تا اقدامات و تنظیمات نهایی در موارد خاص روی دندان ها صورت گیرد.

روند جراحی فک چگونه است؟

عمل جراحی فک در بیمارستان و تحت بیهوشی کامل انجام میگیرد و معمولا از یک تا چند ساعت طول می کشد و بیمار معمولاً پس از 24 تا 48 ساعت از بیمارستان ترخیص می گردد. لازم به ذکر است که درد پس از جراحی فک و صورت خیلی شدید نیست و با داروهای معمول به خوبی کنترل می شود.

دوره بهبودی بیمار چه مدت است؟

مدت بهبودی بیمار در این جراحی به سن و وسعت عمل بستگی دارد. بهبودی کامل سه تا چهار هفته است ولی بیمار بعد از دوهفته احساس بهبودی قابل توجهی می نماید.

پس از جراحی فک چه عوارضی در انتظار ماست؟

همانطور که میدانید خطرات و عوارض جزء جدایی ناپذیر تمام جراحی  ها میباشد از این رو لازم است تا قبل از انجام عمل سود و ضرر درمان ارزیابی شود.

اما یک نکته درباره این عمل وجود دارد؛ از آنجا که جراحی فک تقریبا مشکل و سنگین است به بیمارانی که شدیداً از عوارض یا خطرات احتمالی هراس دارند توصیه نمیشود.

در هر صورت بیمار باید از خطرات احتمالی در جراحی فک مطلع باشد که شامل موارد زیر میباشد:

 • درد و ناراحتی ناشی از عمل جراحی فک.
 • امکان وجود تورم بعد از عمل، که البته با مرور زمان رفع خواهد شد.
 • امکان خونریزی بعد از عمل، به دلیل ایجاد برش در داخل دهان.
 • امکان بروز عفونت بعد از عمل؛ که در صورت بروز این عارضه به سرعت باید به پزشک مراجعه شود.
 • امکان آسیب رسیدن به لثه ها و دندان ها در بعضی موارد نادر.
 • امکان بروز بی حسی در صورت به علت دستکاری یا کشش اعصاب که البته این نیز پس از مدتی بر طرف خواهد شد.

توصیه های بعد از عمل جراحی فک:

 • معمولا بعد از جراحي‌هاي فك، دهان مدتي توسط سيم‌هاي داخل دهاني بسته مي‌شود به همین خاطر بیمار باید در هفته های اول بعد از عمل از مایعات و سوپ های نرم استفاده کند و پس از گذشت شش هفته به رژیم غذایی طبیعی خود بازگردد.
 • بیمار در چند روز اول بعد از عمل جراحی بهتر است فعالیت های خود را محدود کند. پس از گذشت 10 روز فعالیت هایی مانند سرکار رفتن و … را از سر بگیرد اما انجام فعالیت های سنگین و ورزشی خود را با صلاحیت پزشک خود انجام دهد.
 • گاز استریل موجود روی ناحیه جراحی شده رابه مدت نیم ساعت نگهدارید و سپس آن را تعویض کنید.
 • در روز های اول پس از انجام جراحی فک از مصرف دخانیات و کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • پس از انجام جراحی به مدت 5 یا 6 ساعت کمپرس سرد را روی ناحیه جراحی شده قرار بدهید.
 • بهداشت دهان بعد از عمل جراحی فک بسيار مهم است و بيمار باید روزي سه مرتبه داخل دهان و بين سيم‌ها را با مسواك تميز كند. جهت انجام اين كار بهتر است از مسواك بچه‌ها كه كوچكتر است و در دهان بسته راحت‌تر می چرخد، استفاده مي‌شود.