پیش و بعد از لیزر موهای زائد (الکساندرایت) چه اقداماتی باید انجام داد

اقدامات مربوط به لیزر موها زائد

پیش از لیزر موهای زائد، یک وقت مشاوره با پزشک خود  رزرو نمایید. پزشک در این جلسه:

سوابق پزشکی شما از جمله داروهای مورد استفاده را تحلیل می‌کند.
خطرات، مزایا و انتظارات و آنچه که با راهکار لیزر موهای زائد قابل دستیابی است را با شما مورد بحث قرار می‌دهد.
تصاویری را جهت مقایسه قبل و بعد از درمان و برآورد‌های دیرپا مدت تهیه می‌کند.

در جلسه مشاوره درباره طرح‌ی درمانی و هزینه‌های مرتبط نیز بحث خواهد شد.
5 هفته قبل از درمان

از انجام اپیلاسیون، کندن موها، بلیچ  یا استفاده از کرم‌های رفع موهای زائد یا الکترولیز روی ناحیه‌ی درمان پیش گیری کنید. این فعالیت‌ها می‌توانند کارایی درمان را بسیار کم کند .
از قرارگیری مستقیم در جلو نور آفتاب به شدت اجتناب کنید. در صورت عدم امکان از کرم ضد آفتاب با لااقل SPF ۳۰ استفاده نمایید.

1 تا 2 هفته قبل از درمان

از برنز کردن اجتناب کنید

25 ساعت قبل از درمان

ناحیه درمان را با تیغ تیز بتراشید.

اقدامات لازمه روز لیزر موهای زائد

در روز درمان، می بایست اقدامات ذیل صورت گیرد:

هر گونه لوسیون، مواد آرایشی و خوشبوکننده‌ها را از ناحیه تحت درمان پاک کنید.
لباس گشاد بپوشید تا ناحیه مورد نظر به سادگی جهت درمان قابل دسترس باشد. البسهی تنگ یا زبر ممکن است در صورتی که پوست پس از درمان حساس شود، وسیله ناآسانی شوند.
ممکن است کمی احساس سوزش یا گزیدن داشته باشید. برخی افراد این احساس را با حالتی که با کش لاستیکی به پوست ضربه وارد می‌شوند مقایسه می‌کند. برای سادگی شما، یک کرم بی‌حس کننده موضعی نیز موجود می‌باشد. باید 31 دقیقه قبل از درمان در محل حاضر شوید تا بتوان از این کرم استفاده کرد.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد

ظاهر ناحیه تحت درمان پس از لیزر موهای زائد برای هر بیماری متفاوت بوده و بستگی به گستردگی درمان و نوع پوست دارد. ممکن است قرمزی و ت دملدر دوروبر فولیکول‌های مو ظاهر شوند که فی الواقعنشان دهنده‌ی این است که فولیکول‌ها به درمان بازتاب نشان داده‌اند. همچنین ممکن است در حین درمان و بلافاصله بعد از آن بوی سوختگی مو احساس کنید. با اینکه رعایت دستورالعمل‌های پیش از درمان به منظور تضمین دستیابی به نتایج بی‌خطر و نتیجه بخش مهم‌تر می‌باشد، منتها بیشتر بیماران دغدغه‌ی اقدلیکت مراقبتی پس از درمان را نیز دارند.

در ادامه فهرستی از اقد امات مراقبتی پس از درمان ارائه شده است.
بهره وری از یخ بر روی ناحیه درمان

چنانچه در اثر به حرکت درآوردن درمان احساس درد دارید (برخی افراد دارای پوست بسیار حساس ممکن است این حالت را تجربه کنند)، یک راه مناسب برای تسکین آن بهره گیری از کیسه یخ می‌باشد. کیسه یخ را روی ناحیه‌ی متاثر قرار دهید تا درد کمتر شده یا برطرف شود. با این حال درد پس از درمان نادر بوده و معمولاً تنها در حین درمان حس می‌شود، بخصوص درصورتی که یک کلینیک و متخصص مناسب را انتخاب کرده باشید.

ژل آلوئه‌ورا

ممکن است بیماران بلافاصله دستخوش قرمزی و ت پفبر روی ناحیه‌ی درمان شوند، که شبیه به آفتاب‌سوختگی است. هر از گاهی اوقات تاول و پوسته‌هایی نیز ممکن است شکل بگیرند. نیازی به درمان زخم پس از درمان لیزر نمی‌باشد، هر چند مرطوب کننده‌هایی ماند ژل آلوئه‌ورا تسکین دهنده خواهند بود.
کرم ضد آفتاب

بطور کلی استعمال از کرم ضد آفتاب ایده‌ی خوبی است. درصورتی که بصورت روزانه از کرم ضد آفتاب کاربرد نمی‌کنید، بهتر است، هم‌اکنون کاربرد از آن را در نظر بگیرید. ولیکن مهم‌‌تر این است که پس از درمان باید در نواحی غیر پوشیده پوست از کرم ضد آفتاب کاربرد کرد زیرا پس از لیزر موهای زائد، پوست در برابر پرتو ماوراء بنفش خورشید آسیب‌پذیر می‌شود. همچنین پوست مستعد تیره شدن می‌گردد که می‌تواند منتهی به غیر یکنواخت شدن رنگ پوست و برخی آسیب‌های پوستی شود. برای پرهیز از این آسیب از یک کرم ضد آفتاب مناسب استعمال نمایید بطوری که دست کم 30 باشد.
پرهیز از حرارت

بهتر است تا 49 ساعت پس از درمان با لیزر از حرارت اجتناب شود. بنابراین باید از رفتن به سونا، اتاق بخار و دوش آب داغ پرهیز کنید.
مواد آرایشی معدنی

درصورتی که درمان بر روی صورتتان انجام شده است (مثلاً لیزر صورت یا رفع موهای کوچک روی لب) به مدت 49 ساعت از مواد آرایشی بهره وری نکنید زیرا ممکن است علت مسدود شدن منفذها و تحریک پوست شوند. هر چند می‌توان از مواد آرایشی معدنی که بعد از لیزر مشکلی ایجاد نمی‌کنند، استفاده کرد. همچنین درصورتی که از پمادهای موضعی یا داروهای ضد آکنه استفاده می‌کنید بهتر است تا 49ساعت آنها را کنار بگذارید.
به موهای خود دست نزنید

در بین جلسات درمان، بهتر است از لمس کردن موهای خود پیش گیری کنید زیرا کارایی راهکار لیزر موهای زائد مستلزم این است که فولیکول‌ها دست ‌نخورده باشند. این کار به معنی اجتناب از کندن مو یا اپیلاسیون است. بنابراین درصورتی که در این فاصله نیاز به حذف موهای خود را داشتید از تیغ بهره جویی کنید. تیغ کشیدن بر روی پوست فولیکول‌های مو را دست نخورده باقی می‌گذارد. ممکن است که در بین جلسات درمان نیاز به تیغ کشیدن داشته باشید آنگاه در طول زمان نیاز به آن کمتر می‌شود. همچنین تا زمانی که تمام جلسات درمانی به اتمام نرسیده‌اند از اپیلاسیون، کندن مو، ‌بلیچ یا کرم‌های رفع موهای زائد یا الکترولیز بر روی ناحیه درمان جلو گیری کنید و به مدت یک تا سه روز پس از درمان نیز در صورت وجود تاول یا پوسته پوسته شدن بر روی پوست تیغ نکشید.
فاصله بین جلسات درمان

مو دارای چرخه آفریده رشد می‌باشد و ممکن است نیاز باشد که هر 5 تا 9 هفته یک بار جهت درمان مراجعه کنید که کلینیک این فاصله زمانی را برای شما تعیین خواهد کرد. با انجام این اقد ولیکن ت می‌توانید از پوست خود مراقبت کرده و از تحریک و تاثیرات منفی اجتناب کنید. تنها به خاطر داشته باشید که از کرم ضد آفتاب بهره جویی نمایید و موهای خود را نکنید.
پرهیز از فرآورده ها پوستی تهاجمی

کرم‌های سفید کننده و آلفا هیدروکسی اسید باید تا زمانی که پوست حالت معمولی خود را پیدا می‌کند، کنار گذاشته شوند. بهداشتی و مرطوب کردن پوست بصورت ملایم را می‌توان بلافاصله پس از درمان شروع کرد.

مطالب بیشتر:

مراقبت بعد از لیزر الکساندرایت

مضرات لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

مراقبت بعد از لیزر صورت

جلسه اول لیزر موهای زائد

تیغ زدن بعد از لیزر

زمان ریزش مو بعد از لیزر

اصلاح صورت بعد از لیزر

شیو بعد از لیزر