مراقبت‌ها و نظرات کارشناسی بعد از کاشت مو

مراقبت‌ها و نظرات کارشناسی بعد از کاشت مو

کاشت ‌مو از عمل سنتی برداشتن نواری مو کم تهاجمی‌تر است. به علاوه، بعد از عمل نیاز کمتری به مراقبت داشته و محدودیت‌های بیمار نیز کمتر خواهد بود. درصورتی که چه هر کلینیکی توصیه‌های متفاوتی دارد، گرچه کلاً اصول مراقبت‌های بعد از عمل یکسان است که این مراقبت ها در جلسه مشاوره به شما گفته خواهد شد. همچنین آ هر از گاهی از خرج کاشت ابروی فطری و موی فطری در این جلسه از ارزش ویژه ای برخوردار است.

توصیه‌های عملی بعد از کاشت مو
خونریزی

شب بعد از جراحی یا تا چند روز بعد از آن خونریزی خواهید داشت. اگر نتوانستید خونریزی را با استراحت یا وارد کردن فشار به محل خونریزی بازرسی کنید، با پزشکتان تماس بگیرید.

گهگاه ممکن است در طول 2 تا 4 روز اول بعد از عمل، یک گرافت کنده شده یا با شانه کردن از پوست سر خارج شود. نیازی نیست نگران شوید. چنین وضعیتی نادر بوده و حتی اگر هم اتفاق بیفتد، کمتر پیش می‌آید که علت از دست رفتن بیش از چند تار مو شود.
خواب

بهترین کار این است که در یک وضعیت نیمه نشسته بخوابید.
مراقبت از زخم‌ها:

حین مرخص شدنتان بسته‌ای به شما داده می‌شود که می‌بایست به شکل زیر از آن بهره وری کنید:

به شما یک بطری اسپری به همراه محلول استریل سالین داده می‌شود که می‌بایست تا 3 روز بعد از عمل به طور روزانه از آن کاربرد کنید. روزی دو بار 22 یا 5 قطعه گاز را با محلول سالین مرطوب کرده و آن‌ها را به آرامی به مدت 31 تا 61 دقیقه روی ناحیه کاشته شده قرار دهید. این کار ناحیه کاشته شده را مرطوب نگه داشته و به تسریع فرایند بهبودی کمک می‌کند.
تورم

معمولاً تورم، که در ناحیه پیشانی رخ می‌دهد (خصوصاً بعد از اولین عمل کاشت)، حدود 2 تا 4 روز بعد از جراحی شروع می‌شود. این وضعیت محرک هی به چه روش مسئله همیشگی نمی‌شود. همچنین به خاطر نیروی جاذبه ورمپایین آمده و به پلک‌ها می‌رسد. این وضعیت در موارد نادری برانگیزاننده سیاه شدن دور چشم‌ها می‌شود، که در صورت بروز تنها به طور موقت محرک ایجاد ظاهر ناخوشایندی شده و هی به چه طریقتأثیر همیشگی بر دور چشمان ندارد.

برای کاهش ت آماسمی‌توانید در طول 2 تا 4 شب بعد از عمل با کمک چند بالش یا صندلی‌های تاشوی قابل تنظیم سرتان را با زاویه 46 درجه بالا نگه‌دارید.
چرک:

چرک به ندرت اتفاق می‌افتد. تا دو هفته بعد از جراحی از قرار گرفتن در پیش گرد و گردوخاک موجود در هوای محل کار یا محل‌های تفریح ی و ورزشی اجتناب کنید. برای کاهش احتمال فساد، ناحیه اهدا کننده و گرافت‌های کاشته شده را تنها با دست‌های آری از باکتری لمس کنید. هرگونه افزایش التهاب یا قرمزی و دملدر محیط ناحیه عمل شده را به پزشکتان گزارش دهید.
ورزش و کار

به مدت یک هفته از انجام کارها یا ورزش‌های وزین خودداری کنید.

به مدت 10 تا 14 روز از برداشتن وزنه‌های وزین یا وزنه‌برداری و یا شنا کردن در آب‌های کلردار خودداری کنید.
شست و شوی موها و مراقبت از آن‌ها

روز بعد از جراحی می‌توانید موهایتان را به آرامی زیر دوش پاک کنید . تا 4 یا 5 روز بعد از جراحی، از برخورد مستقیم قطرات آب با ناحیه دریافت کننده گرافت‌ها جلوگیری کنید. برای این کار می‌توانید، با استعمال از یک فنجان ناحیه گرافت‌ها را آبکشی کنید. از 4 یا 5 روز بعد از جراحی می‌توانید حین دوش گرفتن محل پیوند گرافت‌ها را به آرامی با نوک انگشتانتان لمس کنید.‌ از گرفتن گرافت‌ها با ناخن‌هایتان خودداری کنید.

یک هفته بعد از کاشت مو می‌توانید از اسپری مو یا موس بهره وری کنید البته می‌بایست روزانه آن‌ها را بشویید.

در طی شانه کردن سر دقت کنید گرافت‌ها کنده نشوند.

رنگ کردن، فر کردن و پیراستن مو را می‌توانید بعد از افتادن تمامی دلمه‌ها شروع کنید.
حرارت دادن به موها

در طول هفته اول بعد از جراحی، بهتر است بعد از حمام اجازه دهید موها به طور نهادین خشک شوند. در این مدت ناحیه کران ها گرافت‌ها و ناحیه اهدا کننده بی‌حس است. برای همین ممکن است در ضمن استفاده از سشوار بدون اینکه متوجه شوید ناحیه درمان شده را بسوزانید. همچنین گرمای سشوار می‌تواند به فولیکول‌های در حال التیام آسیب برساند. در طیی که بهره وری از سشوار را از سر گرفتید ابتدا از حرارت پایین بهره گیری کنید.
رنگ مو و سایر مواد شیمیایی

معمولاً جراحان توصیه می‌کنند بهره جویی از رنگ مو و سایر مواد شیمیایی تا 3 هفته بعد از عمل کاشت مو به تعویق بیفتد. فولیکول‌های موهای کاشته شده عموماً حساس‌تر بوده و ممکن است به شکلی غیرقابل پیش‌بینی به مواد شیمیایی یافت شده در رنگ‌ها یا سایر کالاها نشان دهند. در صورت تمایل به دگرگونی رنگ موهایتان می‌توانید چند هفته قبل از کاشت مو این کار را انجام دهید.
توصیه‌هایی در مورد آرایش موها

ممکن است عادت کردن به موهای پشتکارداردتان کمی زمان ببرد. از آنجا که موها چند ماه بعد از عمل ظاهر می‌شوند، اوایل می‌بایست روی آرایش موهایی که از قبل داشتید تمرکز کنید.‌ بعد از رشد موهای پشتکاردارد نیز ممکن است بخواهید کمی نحوه آرایش موهایتان را تحول دهید. برای مثال، بعضی افراد بعد از کاشت مو به محض اینکه بتوانند موهایشان را شانه کنند تصمیم می‌گیرند که یک طرف موها را روی ناحیه کاشته شده قرار داده و آن را بپوشانند.

شما می‌توانید حدوداً دو هفته بعد از جراحی و شروع روند رشد مو بعد از کاشت مو، برای حفظ حالت موهایتان از اسپری، ژل یا موس بهره وری کنید. از پزشکتان بپرسید چه موقع می‌توانید بهره جویی از مواد حالت دهنده مو را شروع کنید. بعد از کاشت مو، موس می‌تواند بسیار مفید واقع شود، زیرا می‌توان از آن برای حجم دادن به مو ها و پرپشت‌تر نشان دادن آن‌ها بهره گیری کرد.
دلمه بستن

معمولاً دلمه‌ها 8 تا 11 روز بعد از عمل می‌ریزند، البته هر از گاهی اوقات ریزش آن‌ها بیشتر طول می‌کشد. درصورتی که دلمه‌ها زیاد به چشم می‌آیند می‌توانید از برخی پمادها برای نرم کردن آن‌ها استفاده کنید. البته، این پمادها روغنی بوده و می‌توانید به جای آن‌ها از ژل‌های  استفاده کنید.

رابطه زناشویی بعد از کاشت مو

شستشو بعد از کاشت مو

تغذیه بعد از کاشت مو

مراحل رشد مو بعد از کاشت

درمان ورم صورت بعد از کاشت مو

مصرف سیگار بعد از کاشت مو

دلمه های بعد از کاشت مو

عوارض بعد از کاشت مو