پروتز گونه

پروتز گونه

در دنیای امروز که مد و زیبایی بخشی از زندگی انسان ها شده است، خیلی از افراد برای داشتن چهره و اندام زیبا، راه های مختلفی را امتحان می کنند. برخی نیز حاضرند خود را به تیغ جراحان زیبایی بسپارند تا به سطح زیبایی دلخواهشان برسند. یکی از عمل های زیبایی که این روزها رایج است، عمل پروتز گونه است.

دانستنی هایی درباره پروتز گونه

پروتز گونه یکی از صدها عمل زیبایی است که در صورت درست انجام شدن خطر وعوارض چندانی ندارد. افرادی که ساختار گونه ضعیفی دارند یا صورت آنها باریک یا صاف است و یا اینکه به دلیل افزایش سن، فرم گونه خود را از دست داده اند، می توانند برای جراحی پروتز گونه اقدام کنند.

البته جراحی تنها گزینه روی میز برای رفع این عارضه نیست، شما میتوانید غیر از عمل گونه، روش های دیگری مانند تزریق ژل و چربی را نیز با توجه به شرایطتان انتخاب کنید.

چه موادی در ساخت پروتز گونه به کار می رود؟

پروتزهای به کار رفته در گونه از مواد نسبتا انعطاف پذیر تشکیل و تولید می شود. این پروتزها شکل و اندازه های مختلفی دارند و آنها را می توان مناسب ساختار صورت ساخت.

بعضی از این پروتزها، از جنس سیلیکون ساخته شده اند و با بافت بدن ادغام نمی شوند و در صورت عدم نیاز به راحتی میتوان آن را جدا کرد، اما برخی دیگر مانند هیدروکسی آپاتیت با بافت های طبیعی گونه ادغام می شود و پس از مدتی تبدیل به بخشی از ساختار گونه می شوند.

در بین پروتزهای گونه، نوع سیلیکونی را میتوان بهترین آنها دانست. چرا که وقتی سیلیکون بر روی استخوان قرار میگیرد، مانند استخوان عمل می کند. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از پروتز سیلیکونی این است که نرم است و با بافت های بدن به خوبی سازگار می شود.

پروتز های گونه در سه شکل مختلف ارائه می شوند:

پروتز گونه ای: این نوع پروتز در استخوان گونه قرار داده می شود و باعث ایجاد برجستگی بیشتری در گونه می شود.

پروتز زیرگونه ای: این نوع پروتزها، گونه های پرتری ایجاد می کنند و لاغری و افتادگی گونه را برطرف می کند .

پروتز ترکیبی: این نوع پروتزها باعث بهبودی شکل و وضعیت استخوان گونه می شوند.

عمل جراحی پروتز گونه به چه روش هایی انجام می شود؟

پزشکان عمل جراحی پروتز گونه را، تحت شرایط بیهوشی یا بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند. در ناحیه ای که پروتز باید قرار بگیرد برش ایجاد میگردد و سپس پروتز در بافت های گونه جای گذاری می شود. در ادامه از بخیه برای بستن برش ایجاد شده استفاده می کنند. این بخیه ها پس از 10 روز کشیده می شوند.

پروتز گونه برای چه افرادی مناسب است؟

  • افراد بالای 18 سال می توانند برای این عمل اقدام کنند.
  • افرادی که چهره آنها صاف و در قسمت میانی صورتشان برجستگی ندارد .
  • افرادی که گونه های آنها خوش فرم و زیبا نیست.
  • افرادی که گونه های آنها دچار گود افتادگی شده است.

مزایای عمل پروتز گونه

گونه‌ها بخش میانی صورت را برجسته نشان می‌دهند و به عنوان پایه‌ای برای چشم‌ها عمل می‌کنند. گونه‌های توپر، چهره‌ای جذاب و جوان را به تصویر می‌کشند. یک جراحی زیبایی متعادل افزایش گونه‌ها باید در هماهنگی با سایر اجزای صورت انجام شود تا به سادگی قابل تشخیص نباشد. نتایج این عمل می‌تواند اعتماد به نفس را به افراد بازگرداند و عزت نفس آن‌ها را تقویت کند.

مراقبت های پس از جراحی

پوشش‌های پارچه ای روی صورت، بالشتک‌ها و بخیه‌هایی که پروتز را نگه داشته‌اند، باید به مدت دو تا سه روز بعد از عمل بر روی صورت باقی بمانند. بعد از این مدت می‌توان بالشتک‌ها و بخیه‌ها را برداشت. رژیم غذایی نرمی برای مدت 7 روز انتخاب شود. پس از هر وعده‌ی غذایی با یک دهانشویه‌ی ضد باکتری دهان شستشو شود یا شیر مصرف شود.

معمولا بعد از انجام جراحی زیبایی گونه، بیماران می توانند پس ازگذشت یک هفته به فعالیت های روزمره خود بازگردند.

طبق توصیه پزشکان، بیماران بعد از گذشت سه یا چهارهفته پس از جراحی میتوانند فعالیت های ورزشی و سنگین خود را از سر بگیرند. نتایج نهایی 6 الی 12 هفته پس از عمل مشاهده خواهند شد.

خطرات و عوارض احتمالی پروتز گونه

گرچه عمل پروتز گونه یک عمل ایمن و کم ‌خطر است اما به هر حال باید در نظر داشت که احتمال بروز عوارض در هر عمل جراحی وجود دارد. یکی از عوامل جانبی این عمل، ایجاد عفونت است که البته با مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها برطرف می شود.

علاوه بر این در صورت جا گذاری نامناسب پروتز، در آینده امکان جابجایی و تغییر شکل پروتز وجود خواهد داشت. در صورت بروز این عارضه بیمار به عمل ثانویه نیاز خواهد داشت.

معمولا بعد از عمل زیبایی گونه، در ناحیه صورت، کبودی و تورم دیده می شود که برای جلوگیری ازپیشرفت آن، به مدت یک هفته، هر یک ساعت، کمپرس سرد را روی گونه های خود قرار دهید.