پروتز چانه و آنچه باید در مورد آن بدانید

پروتز چانه

همانگونه که میداند تعادل و هماهنگی بین اعضای صورت باعث زیباتر شدن صورت در دید بیننده می شود. در این راستا باید گفت که چانه و موقعیت آن نقشی اساسی در افزایش جذابیت صورت دارد و پروتز چانه یکی از روش های زیباتر شدن صورت شماست.

از آنجایی که تاثیر وضعیت اعضای مختلف صورت بر یکدیگر و بخصوص تاثیر چانه و بینی بر یکدیگر غیر قابل انکار است؛ چانه ی عقب رفته، بینی معمولی را بزرگ و بینی بزرگ را بزرگتر از آنچه که هست نشان می دهد. از این رو پزشکان گاها صلاح را بر این میدانند که عمل جلو آوردن چانه برای بیمارانی که چانه عقب رفته دارند همراه با عمل جراحی زیبایی بینی انجام شود.

چه کسانی کاندید خوبی برای جراحی پروتز چانه هستند؟

نخستین قدم برای تشخیص یک کاندید مناسب برای جراحی پروتز چانه بررسی زوایای فکی و وضعیت قرارگیری دندان های بالا و پایین روی هم است. پس از معاینه اصولا افرادی با مشکلات چانه عقب کشیده، چانه نوک تیز یا مربعی، بینی برجسته و گردن فربه برای انجام جراحی انتخاب می شوند. بهترین زمان برای انجام جراحی پروتز چانه زمانی است که رشد فکی بیمار به اتمام رسیده باشد.

از چه موادی برای پروتز چانه استفاده میشود؟

اساسا پروتزها از ماده مخصوصی که شبیه پلاستیک فشرده است ساخته می شوند. جنس آنها به گونه ای است که برای بدن ضرری نداشته باشند. این پروتز ها دائمی هستند، جذب نمی شوند و با ضربه نمی شکنند.

در سراسر جهان ،جراحان پلاستیک برای پروتز کردن چانه بیمار از ایمپلنت هایی با جنس سیلیکون یا مدپور استفاده می کنند.

گرچه این احتمال وجود دارد که ایمپلنت های سیلیکونی بعد از جایگذاری در بدن دچار واکنش های شیمیایی شوند یا کمی حرکت کنند، اما مدپورها چسبندگی بهتری دارند، کمتر حرکت می کنند و به ندرت واکنش می دهند. بنابراین امروزه ایمپلنت های مدپور بیشتر از سیلیکونی ها مورد توجه پزشکان هستند.

آیا جراحی پروتز چانه ایمن و بی خطر است؟

قبل از هر عمل این نکته را باید در نظر داشت که در همه جراحی ها باید احتمال بروز اندکی عوارض را در نظر گرفت. اما در مورد پروتز چانه تا به امروز تنها در موارد نادر، برخی عوارض در این رابطه مشاهده شده است. کبودی و ورم ناشی از این عمل جراحی می تواند تا شش هفته پس از عمل وجود داشته باشد. عوارض مربوط به داروی بی هوشی نیز ممکن است برای بیمار وجود داشته باشد و معمولاً بر سیستم تنفسی فرد اثر می گذارد. اما مهمترین خطر احتمالی می تواند درباره  تغییر شکل ایمپلنت پس از جایگذاری آن باشد. به این ترتیب ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی ترمیمی پروتز چانه برای اصلاح و قرار دادن آن در محل صحیح وجود داشته باشد. از طرف دیگر، ایجاد عفونت نیز می تواند این عمل جراحی را با خطر مواجه کند که خوشبختانه با استفاده از آنتی بیوتیک ها به شکل قابل ملاحظه ای کنترل می شود. در وهله آخر با توجه به اینکه جراحی زیبایی چانه می تواند پتانسیل آسیب رساندن به سلول های عصبی کوچک را داشته باشد، بی حسی لب و چانه یکی از عوارض جانبی احتمالی به خاطر استفاده از مواد بی حسی در عمل جراحی چانه است.

این جراحی چه هزینه هایی را برای بیمار در بر دارد؟

گرچه برای محاسبه هزینه های مربوط به جراحی زیبایی چانه معمولاً هزینه داروی بی هوشی، داروهای مورد نیاز قبل و پس از عمل جراحی، هزینه اتاق عمل، و سایر هزینه های مربوط به عمل جراحی در نظر گرفته نمیشود اما با این حال بیمار برای تعیین هزینه دقیق درمان نیاز به محاسبه آنها دارد. به هر حال مهم است که در جلسه مشاوره قبل از عمل با جراح خود یک برآورد مناسب از کل هزینه درمان داشته باشید تا به این ترتیب بتوانید درباره این روش درمانی تصمیم گیری نهایی را انجام دهید.