لیفتینگ صورت و همه چیز در مورد آن

لیفتینگ صورت

همه چیز در مورد لیفتینگ صورت

روند طبیعی حیات پوست بدن بدین صورت است که در سنین جوانی به دلیل داشتن سطح وسیعی از چربیها زیر پوست،حالت ارتجاعی زیادی دارد اما این حالت رفته رفته با افزایش سن کاهش می یابد.با کم شدن چربی های زیر پوستی به تدریج دوران چین و چروک و جمع شدگی پوست آغاز میشود و شما به لیفتینگ صورت احتیاج پیدا میکنید.

باید توجه داشت که فاکتور هایی مانند کاهش وزن، استرس‌های زندگی روزمره، در معرض آفتاب بودن، استفاده از الکل و سیگار و استعداد ژنتیکی، در روند ایجاد این چین و چروک ها موثر است.

از میان فاکتور های بالا قرار گرفتن زیر نور افتاب مهمترین عامل در سرعت یافتن پیری پوست است.نور آفتاب یک التهاب مزمن در پوست ایجاد می‌کند که در مراحل انتهایی منجر به متلاشی شدن عواملی می‌شود که پوست را شاداب و جوان نگه می‌دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود استفاده از کرم ضدآفتاب را از سنین ۶ ماهگی تا یک سالگی برای کودکان خود شروع نمایید.

چرا لیفتینگ؟

واضح است؛ چون این عمل، صورت را ۵ تا ۱۰ سال جوانتر از آنچه هست نشان می‌دهد. گرچه عمل لیفتینگ صورت یا کشش پوست صورت در هر سن قابل اجراست اما در افراد ۶۰-۴۰ سال شایع تر است. در این عمل با برداشتن چربی اضافی، سفت کردن عضلات زیرین و کشیدن پوست صورت و گردن، نشانه‌های افزایش سن از بین میرود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای لیفتینگ صورت و گردن هستند؟

گرچه قرارگیری در معرض نور آفتاب اثر بسزایی در افزایش افتادگی پوست به خصوص در روشن پوستان دارد اما با این حال روند پیری در هر شخص متفاوت است.

عموما افرادی که در دهه ی سوم زندگی خود قرار دارند می تواند لیفتینگ صورت را انجام دهد. اما به طور کلی افرادی با پوست های افتاده و پر چین و چروک بهترین کاندید برای این جراحی هستند. باید توجه داشت که سابقه بیماری یکی از عوامل مهم در تعیین کاندید مناسب برای لیفتینگ صورت است.

برای تعیین این افراد می‌توان به نکات زیر توجه کرد:

 1. وجود یک چین عمیق از کناره بینی تا کناره دهان.
 2. چین‌های عمیق در گونه‌ها و شلی پوست روی برجستگی‌های گونه.
 3. شلی پوست، چین‌ها و ستون‌های عمودی یا چربی اضافی در گردن.

آنچه قبل از عمل باید به آن توجه داشت

همانند جراحی های زیبایی دیگر در جلسه مشاوره قبل از عمل، جراح پلاستیک از شما میخواهد، در حالی که مقابل آینه ایستاده‌اید دقیقاً خواسته خود را بیان کنید.

دقت کنید که باید هر آنچه که در چهره شما باعث ناراحتی و آزارتان است را با جراحتان در میان بگذارید تا او درک مناسبی از انتظارات شما به دست بیاورد. علاوه بر این طی جلسه مشاوره جراح پلاستیک، ضخامت، قوام و انعطاف پوست فرد، شدت چروک‌های صورت و سایر عوامل موثر در عمل لیفتینگ را می‌سنجد و ممکن است در مورد انجام جراحی‌های دیگر همراه با عمل لیفتینگ با شما صحبت کند.

عمل جراحی لیفتینگ صورت چگونه صورت میگیرد؟

عموما در این عمل از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی همراه با تزریق داروهای آرامبخش داخل وریدی استفاده می‌شود.

روش جراحی بدین صورت است که از طریق برش، ‌قسمت‌های اضافی و چروکیده پوست را از محل رویش سست می‌کنند و سپس آن را از محل گوش عقب می‌کشند.

آنچه لازم درباره مراحل بعد از عمل بدانید

تقریبا دو روز پس از عمل تمامی پانسمان ها برداشته می‌شود. در این زمان است که احتمالا  متوجه تورم و تغییر رنگ در برخی از قسمت‌های صورت می‌شوید، اما نگران نباشید چون این نیز جزئی از مراحل بهبودی شماست و پس از مدتی به وضعیت کاملاً طبیعی برمی‌گردد.

تورم صورت حداکثر در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از جراحی دیده می‌شود که معمولا بهبود آن چند هفته زمان میبرد. ممکن بیماران در برخی موارد احساس بی حسی در بعضی از نواحی صورت داشته باشند که این مورد نیز طی چندین هفته یا بیشتر رفع می‌گردد.

به طور معمول طی دو هفته می‌توان به فعالیت‌های روزانه خود برگشت.

مزایای انجام عمل لیفتینگ صورت

تا به امروز خوشبختانه اکثر بیماران از انجام این عمل راضی و خشنود بوده اند و نسبت به قبل از عمل اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده اند.

این عمل مزایای زیادی برای بیمار به همراه خواهد داشت که در زیر خلاصه وار به آنها اشاره میکنیم:

 • کاهش افتادگی پوست
 • سفت شدن پوست
 • ایجاد خط فک صاف تر بدون جراحی فک
 • بالا بردن قسمت میانی و پایینی گونه
 • ایحاد چانه و زیر چانه قوی تر
 • صاف کردن چین و چروک های گردن

عوارض احتمالی عمل

 1. پاره‌ای از عوارض مربوط به بیهوشی و… می‌باشد که در هر عمل جراحی ممکن است اتفاق بیفتد.
 2. هماتوم (تجمع خون در زیر پوست) بیشتر در افراد سیگاری، افراد با سابقه فشار خون بالا، یا در نتیجه تهوع و استفراغ ایجاد می‌شود. هماتوم‌های بزرگ باید بلافاصله توسط عمل جراحی از بین بروند.
 3. ریزش مو در اثر کاهش خونرسانی به فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود، ولی پس از مدتی موها دوباره رشد می‌کنند.
 4. آسیب عصب صورتی.