فرم دهی سینه یا ماستوپکسی با چه عوارضی در بیمار همراه است؟

یکی از مهمترین مشکلات فیزیکی که برخی بانوان با گذر از دوره جوانی با آن رو به برو می شوند شل شدن و حالت افتادگی در سینه ها است. متاسفانه این معضل پس از زایمان شدیدتر نیز خواهد شد. در این دسته از بیماران پوست سینه برای نسج درون آن زیاد است و این زیادی پوست خود را به صورت شلی و افتادگی سینه نشان می دهد و بانوان به عمل فرم دهی سینه روی می آورند.

مهمترین فاکتوری که پزشکان در این گروه از بیماران به آن توجه دارند مقدار نسج سینه است. در مشاوره های قبل از عمل باید این موضوع را روشن کرد که آیا نسج موجود سینه بیمار پس از فرم دهی وبالا کشیدن از نظر سایز و اندازه مورد دلخواه بیمار است یا خیر؟

بالا کشیدن و فرم دهی سینه ( ماستوپکسی)

اگر جواب بیمار به سوال بالا مثبت بود، در آن صورت جراحی وی همانند روش جراحی کوچک کردن سینه با برش کوچک خواهد بود با این تفاوت که در این شرایط دیگر چیزی از نسج بیمار کم نمی شود، یعنی نسج بیمار هر آنچه که هست به کمک طراحی خاص این روش جراحی جمع شده دوباره شکل دهی و فرم دهی سینه می شود و فقط پوست اضافه برداشته می شود.

اما اگر در مشاوره قبل از عمل مشخص شد که نسج بیمار برای رسیدن به شکل و سایز نهایی کافی نیست، می بایست این کار را از طریق بزرگ کردن سینه بیمار به کمک پروتز و در عین حال شکل دهی و پوست کشی و فرم دهی سینه بیمار انجام دهیم.

آنچه به طور خلاصه می توان به عنوان علل افتادگی سینه به آن اشاره داشت، شامل: افزایش سن، کاهش وزن بیش از 25 کیلوگرم، بزرگی سایز سینه ها، حاملگی و سیگار می باشند.

اما چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل جراحی لیفت سینه هستند؟

متقاضیان این جراحی قبل از عمل باید دقت داشته باشند که در سلامت جسمانی کامل باشند و مبتلا به بیماری نباشند و یا سابقه ابتلا به بیماری های خطرناک نداشته باشند.این عمل زیبایی به کسانی توصیه می شود که پوست آن ها کشیده شده است و به علت بالا رفتن سن، حجم سینه ی آن ها کاهش یافته است.

اما اگر قصد کم کردن وزن خود را دارید یا در دوران بارداری و شیردهی به سر میبرید باید از انجام این جراحی پرهیز کنید.

همچنین افراد سیگاری یا افرادی که در معرض دود سیگار هستند نیز برای این عمل مناسب نیستند. علت این امر آن است که استنشاق دود سیگار جریان خون و در نتیجه سرعت رسیدن خون به بافت های بدن را کاهش می دهد که این امر می تواند موجب عدم بهبود یا طولانی شدن زمان بهبود زخم، از بین رفتن پوست در محل زخم، عفونت و گسترش زخم و دیگر عوارض شود.

جراحی فرم دهی سینه چگونه صورت می پذیرد؟

در بیشتر موارد برای انجام عمل فرم دهی سینه سه برش روی سینه زده می شود . اولین برش در دور تا دور قسمت اطراف نوک سینه زده می شود. برش دوم از نوک سینه تا پایین سینه و برش سوم در طول قسمت پایینی سینه زده می شود. البته در برخی موارد نیز ممکن است تنها دور تا دور قسمت نوک سینه برش زده شود. نوع برش زده شده روی سینه تعیین می کند که کدام قسمت از پوست سینه برداشته خواهد شد و قسمت نوک سینه به چه صورت جا به جا خواهد شد.

پس از برش دادن پوست سینه، پوست اضافی برش داده و جدا می شود و سپس قسمت نوک سینه ها نیز جا به جا می شوند و سپس به پوست اطراف سینه بخیه زده می شوند و بدین ترتیب فرم سینه ها کاملا تغییر خواهد کرد.

مراقبت های پس از عمل

از آنجایی که این عمل با انجام بیهوشی عمومی صورت می گیرد این احتمال وجود دارد که بیمار یك شب در بیمارستان بخوابد. بخیه ها نیز معمولاً در دومین ویزیت پس از عمل كشیده می شوند. بیمار می تواند پس از یک هفته كار خود را شروع كند.

توجه داشته باشید که بیمار در دوره پس از عمل فرم دهی سینه باید از فعالیت های شدید بدنی، بلند كردن بار سنگین به مدت دو ماه پرهیز کند. تورم و خونمردگی پس از عمل نیز موقتی بوده و به تدریج از بین می رود.

مزایای انجام فرم دهی سینه

  • ایجاد ظاهر جوان‌تر برای سینه.
  • دستیابی به نتایج ماندگار و بلندمدت.
  • کاهش ریسک عوارض جانبی احتمالی.
  • عدم از دست دادن حجم یا کاهش اندازه سینه.
  • ایجاد جراحت و شکاف بر روی سینه در سطح حداقل.

عوارض احتمالی این جراحی چیست؟

گرچه پیشرفت در روش‌های جراحی و مراقبت پس از عمل احتمال بروز عوارض را تا حد قابل توجهی کاهش داده است اما با این حال جراحی زیبایی سینه ممکن است عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

بعضی از این خطرات می‌تواند با باقی ماندن جای زخم و عدم تقارن و همچنین ریسک‌های عمومی جراحی بالا کشیدن سینه همچون عفونت، خون‌ریزی و واکنش به مواد بی‌حسی ارتباط داشته باشد. به‌هرحال، اکثر افرادی که این عمل جراحی را برای رفع افتادگی سینه انجام می‌دهند، با عوارض جدی در این رابطه مواجه نمی‌شوند.