انتخاب فلومتر و فلوکنترلر ابزار دقیق مناسب

فلوکنترلر و فلومتر، زیرمجموعه ای از تجهیزات ابزار دقیق است. کنترل جریان گازی توسط دستگاه فلوکنترلر انجام می شود. و همچنین شدت جریان جرمی سیال عبوری از داخل لوله توسط دستگاه خوانش جریان گازی یا فلومتر اندازه گیری می شود .

بسته به نوع جریان عبوری، در صورتی که جریان مایع باشد از فلومتر و فلوکنترلر سری L با نرخ جریان ccm0-0.05 تا Lpm 0-10 یا کنترلر سری LC با نرخ جریان ccm0-5  تا Lpm 0-10 استفاده می شود. اگر جریان عبوری، گاز باشد، لیستی از گازهای خالص و ترکیبی قابل استفاده توسط هر دستگاه کنترلر از قبل در آن تعبیه شده است. درصورتی که از نوع گازهای خورنده باشد، از سری S استفاده می شود. کاربرد این تجهیزات ابزار دقیق در زمینه اندازه گیری، کنترل جریان و کالیبراسیون مقدار جریان می باشد.

جریان سنج گازی یا فلومتر گازی جرمی

 • در صورتی که اندازه گیری نرخ جریان، مدنظر باشد از فلومتر سری M با نرخ جریان sccm 0-0.05 تا   slpm 0-5000  استفاده می شود.
 • می توان از یک فلومتر پرتابل سری MB بهمراه یک باتری قابل شارژ در حالت استفاده از بی سیم، استفاده کرد.
 • اگر افت فشار کم (کمتراز 1 (psi  نیاز باشد، از سری (whisper MW) برای اندازه گیری نرخ جریان استفاده می شود.

کنترل کننده گازی

 •  در مواقع کنترل جریان از سری های MC با بازه جریان sccm 0-0.05 تا slpm  استفاده می شود.
 • اگر فرایند مورد نظر، عبور جریان گاز از یک سو و خروج آن در جهت معکوس باشد از فلوکنترلردو راهه سری MCD استفاده می شود.
 • اگر افت فشار کم (کمتراز 1psi  ) نیاز باشد، ازفلوکنترلر سری (whisper MCW) استفاده می شود.
 • اگر هدف کنترل جریان خلا باشد از فلوکنترلر جریان جرمی سری MCV استفاده می شود که دارای یک شیر پنوماتیک بمنظور جلوگیری از آلودگی دستگاه خلا می باشد. این سری فلوکنترلرها مابین نرخ جریان sccm 0-0.05 تا slpm 0-20 در دسترس است.

کالیبراسیون مقدار جریان

 • ساده ترین راه حل برای کالیبراسیون نرخ جریان، استفاده از کالیبراتور پرتابل سری MB بهمراه یک باتری قابل شارژ می باشد. کالیبراتورهای پرتابل در بازه جریان sccm 0-0.05 تا slpm 0-5000 در دسترس هستند.
 • در صورت کالیبره کردن جریان حجمی یا در افت فشار کم (کمتراز 1 (psi ، از سری (whisper MWB) استفاده می شود.
 • برای تنظیم نرخ جریان در محدوده وسیعتری از sccm 1-200 از یک واحد کالیبراسیون پرتابل سری       PCU الیکت استفاده می شود، که شامل سه کالیبراتور جریان پرتابل با محدوده متفاوتی از نرخ  sccm 1-1000000 می باشد.

باید توجه داشت که حداکثر فشار ورودی از سریwhisper 45 پی اس آی می باشد در حالی که سری M 145 پی اس آی است.

در فروشگاه ابزار دقیق لاله زار ، کنترل کننده های جریان جرمی برند الیکت (Alicat)، بروکس (Brooks)، برونخورست (Broonkhorst)، لاینتک (Linetech) و یونیت (Unit) موجود می باشد، برای کسب اطلاعات کاملی در زمینه فلومتر و فلوکنترلر و خدمات پس از فروش فلومترهای ابزار دقیق می توان به سایت فروشگاه ابزار دقیق لاله زار مراجعه کنید.

در انتخاب فلوکنترلر باید به چهار قید بسیار مهم توجه نمود: محدوده جریان، شرایط گاز، دقت مورد نظر و ارتباطات. عملیات داخلی نهایی برای کاربردهای خلوص بالا و فوق بالا، مواد مورد استفاده در مسیر جریان، محیطی همچون تاسیسات در نزدیکی کوره ها و یا بخش هایی از NEMA، قابلیت سرویس شدن.

 

 • محدوده جریان، قید بسیار مهمی می باشد. بعضی از فرایندها به جریان های بسیار کمی در استاندارد سانتی مترمکعب در دقیقه ( سی سی بر دقیقه ) نیاز دارند و جریان های فشارقوی معمولات با واحد لیتر بر دقیقه یا فوت مکعب در دقیقه تعریف می شوند.
 • نوع گاز مورد استفاده، بسیار با اهمیت است. در استفاده از گازهای معمول و ساده همچون هوا، اکسیژن، نیتروژن، هلیوم، ارگان، هیدروژن، CO یا CO2 ، طراحی ساده ای از فلوکنترلرها وجود دارد، اما اگر گاز مورد استفاده بسیار خطرناک باشد، قضیه متفاوت است. اگر منجر به آلودگی همچون واکنش با رطوبت شود، داخل فلوکنترلر جرمی ممکن است جلا داده شود و اتصالات از اتصال پیچی یا مهره ای به اتصالات با خلوص بالا همچون VCR یا VCO که از آب بندی فلزی بهره می برد، تغییر کند.
 • در زمینه دقت فلوکنترلرها، بسیاری از کابران به دقیقترین سیستم موجود نیاز دارند هرچند برخی از فرایندها بسیار دقیق نبوده و می توان از دستگاهایی با دقت کمتر استفاده کرد. گاهی دقت به اندازه تکرارپذیری بااهمیت نیست و ابتدا باید تفاوت بین دقت full scale و دقت جریان لحظه ای را مشخص کرد و زمانی این دو یکسان خواهند بود که دستگاه در 100 درصد ظرفیتش عمل نماید.

اطلاع دقیق و تخصصی در زمینه فلومترها و فلوکنترلر ها را در لاله زار بلاگ ببینید.

 • اتصال الکتریکی با یک فلوکنترلر می تواند از دو طریق آنالوگ و دیجیتال انجام شود. محدوده سیگنال آنالوگ از 0-5Vdc می باشد. صفر ولت نشانه عدم عبور جریان و 5 ولت نشان دهنده عبور حداکثر جریان است. زمانی که برد دیجیتال در فلوکنترلر جرمی قرار می گیرد، گزینه های زیادی برای راه ارتباطی وجود دارد. پروتکل پایه 485 RS می تواند با بسیاری از نرم افزارهای واسط مورد استفاده قرار گیرد. DeviceNet, ProfiBus و Foundation راه ارتباطی بسیار قوی ای هستند که علاوه بر کنترل و خواندن جریان، به کاربر اجازه می دهد در کل زمان کنترل و خواندن گاز به تشخیص و هشدار خطا بپردازند.