جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

امروزه دستیابی به روش های جوانسازی پوست و جوان شدن یکی از دغدغه های مهم بشریت است.

با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روش های مختلفی مانند لیفت صورت، بوتاکس، تزریق چربی و … برای جوان سازی پوست وجود دارد که اشخاص با توجه به پوست و شرایطشان میتوانند مناسب ترین آنها را انتخاب کنند. حال، علاوه بر موارد ذکر شده، جوانسازی پوست با لیزر نیز به لیست روش های زیبا سازی پوست اضافه شده است.

جوانسازی پوست

جوان سازی پوست صورت با لیزر یک روش محبوب در میان متقاضیان جوانسازی است. این روش اثرات ناشی از نورآفتاب،تورم پوستی، افزایش سن و برخی ازاختلالات پوستی را کاهش می‌دهد. جوان سازی پوست با لیزر با سه روش قابل انجام است:

  1. لیزرco
  2. لیزر اربیوم
  3. لیزر فرکشنال

جوان سازی پوست با لیزر co چگونه است؟

این نوع لیزر، یکی از پر توان ترن روش ها برای لیزر های موهای زائد است که برای جوانسازی پوست صورت هم مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که لیزر برای محدود کردن الیاف کلاژن که در لایه زیرین پوست قرار دارند، از گرما استفاده می‌کند، باعث سفت و صاف تر شدن سطح پوست می شود. از این نوع لیزر برای حذف یا کاهش ظاهری چین و چروک‌ها، جای جوش ها و زخم‌ها، ‌زگیل ها و لکه های موجود در پوست استفاده می‌شود.

جوان سازی پوست با لیزر اربیوم چگونه است؟

لیزر اربیوم لایه بسیار ظریفی از پوست را در هر تابش جدا می‌کند و به این ترتیب با ترمیم سطح پوست چروک‌ها کاهش می‌یابد، جای جوش و تجمع غیرطبیعی رنگدانه‌ها از بین می‌رود و ضایعه‌های پوستی برداشته می‌شود. دوران بهبود جوان سازی پوست با لیزر اربیوم معمولاً حدود یک تا دو هفته است. از آنجایی که از لیزر اربیوم برای برداشتن لایه‌های بسیار ظریف پوست استفاده می‌شود، این لیزر عمدتاً برای ترمیم و جوانسازی پوست با اهداف کاهش چروک، درمان جای جوش، از بین بردن ضایعه‌های پوستی به کار برده می‌شود.

جوانسازی پوست با لیزر آراف فرکشنال چگونه است؟

این روش جوان سازی صورت از سایر روش های جوانسازی پوست با لیزر متمایز است، زیرا در این روش سوزن هایی بسیار ظریف وارد پوست می شود که بین آنها امواج رادیویی مبادله می شود. این امواج لایه‌ی خارجی و میانی پوست را هدف قرار می‌دهند و باعث تحریک پوست برای آغاز فرآیند‌های طبیعی بازسازی پوست می‌شوند و در نتیجه لایه‌ی جدیدی روی پوست تشکیل شده و میزان تولید کلاژن والاستین در پوست افزایش می دهد ودر نهایت شخص به چهره ای جوان و شاداب‌ دست پیدا می‌کند.

روش فرکشتال برای چه افرادی مناسب نیست:

  • افرادی که از باطری قلب و یا دفیبریلاتور قلب استفاده می نمایند.
  • افرادی که به التهاب شدید پوستی و یا دیابت مبتلا هستند.
  • این روش برای افرادی که در دوران بارداری به سر میبرند مناسب نیست.
  • افرادی که به فلز به کار رفته در سوزن دستگاه حساسیت دارند.
  • افرادی که به اختلال انعقادی مبتلا هستند.
  • افرادی که دچار فشار خون بالا هستند.

روش فرکشتال چه مزایایی دارد؟

این روش یک متد غیر تهاجمی وملایم است که در آن به ایجاد برش در پوست و جراحی نیازی نیست و نسبتا بدون درد می باشد.

روش فرکشتال برای انواع پوست ها مناسب است و به لایه خارجی پوست اسیب نمی رساند. این روش به یک جلسه درمانی کوتاه مدت نیاز دارد و به ریکاوری بعد از عمل نیازی نیست.

از دیگر مزایای آن ایتن است که نتایج معمولا بعد از اولین جلسه درمانی مشخص میشود و امکان ترکیب با سایر روش های درمانی نیز وجود دارد.

جوان سازی پوست با لیزر چه کاربردی هایی دارد؟

از لیزر در جوان سازی پوست برای کاهش چین و چروک‌ها، جای زخم، رفع تاتو و لکه‌های پوستی می‌توان استفاده کرد. همچنین به بهبود بافت های پوستی که بر اثر تابش نور خورشید زبرو ضخیم شده کمک می کند. از لیزرجوان سازی پوست نیز برای از بین بردن خال ها و زگیل های موجود در پوست استفاده می شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جوان سازی پوست هستند؟

اصولا افرادی که پوست انها براثر تابش نور خورشید آسیب دیده است و از سلامت بدنی کامل برخوردارهستند و انتظارات واقع بینانه‌ای از جوان سازی پوست دارند می توانند برای جوانسازی اقدام کنند.علاوه بر این اشخاص با پوست هایی زخم، ناهموار و یا دارای چین و چروک و لک نیز کاندید مناسبی برای لیزر هستند.

خطرات و عوارض احتمالی جوان سازی پوست با لیزر چیست؟

پس از انجام جوانسازی پوست با لیزر، عوارض جانبی مشخصی در بین بعضی از بیماران به وجود می‌آید. با این حال، این عوارض جدی و دائمی نیستند. اما اگر عمل جوان سازی لیزر توسط پرشک باتجربه و ماهر انجام نشود ممکن است عوارض جدی در پی داشته باشد. معمولا عوارض جانبی شایع شامل قرمزی پوست، تورم ناحیه درمان شده و التهاب است که درمدت کوتاهی برطرف می شود.

علاوه بر این سطح پوست بعد از انجام عمل لیزر ممکن است دچار عفونت و خون ریزی شود و یا تغییر رنگ ناگهانی و لکه‌های پوستی در سطح لیزر شده پدیدار شود.

بعد از انجام لیزر، پوست ممکن است به گرما یا نور ناشی از لیزر حساسیت نشان بدهد. در بعضی مواقع میز لیزر جوان سازی ممکن است به بافت های زیرین پوست آسیب برساند.

همچنین اگر عمل جوانسازی پوست توسط پزشکان باتجربه و ماهر انجام نشود باعث ایجاد تاول و تبخال در سطح پوست می شود.