جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست؟

جراحی پلک

از آنجایی که افتادگی پلک چشم بدلایل مختلف از جمله شل شدن عضلات اطراف چشم و پلک، افزایش سن و یا به‌صورت مادرزادی اتفاق می افتد، خیلی از افراد برای درمان آن روش جراحی پلک را انتخاب میکنند.

عمل افتادگی پلک باعث کشیده شدن پوست و عضلات پلک و پشت چشم می‌شود. بعد از این عمل نیز جهت تنظیم کردن ابرو با پلک از لیزر استفاده کرده و لیفتینگ ابرو انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که چون این جراحی نزدیک به عصب‌های بینایی صورت میگیرد بسیار حساس است. از این رو برای جلوگیری از عوارض جبران‌ناپذیر باید در انتخاب پزشک جراح بیشترین دقت را به کار ببرید.

چرا افراد جراحی پلک انجام میدهند؟

گرچه عمل جراحی پلک به دلایل متفاوتی انجام میشود اما در هر حال نتایج شگرفی در بهبود ظاهر فرد و جوان شدن چهره او دارد.

دلایل اصلی انجام عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) به شرح زیر هستند:

 1. افتادگی پلک: عارضه افتادگی پلک یا پتوزبه افتادگی پلک فوقانی و باریک شدن شکاف پلکی اطلاق می‌شود که می‌تواند یک یا هر دو چشم را درگیر کند. این مسئله می‌تواند در ظاهر افراد اثر منفی بگذارد در حالت‌های شدید، پف بالای چشم می‌تواند حتی دید فرد را نیز دچار مشکل نماید.
 2. پف زیر چشم: طبیعی است که با افزایش سن، اغلب در افراد پف زیر چشم ایجاد ‌شود. اغلب این عارضه به دلیل کشیدگی بیش ازحد لایه‌های پلک پایین اتفاق می افتد که البته به سادگی با استفاده از عمل زیبایی پلک قابل درمان است.
 3. افتادگی پوست و چین و چروک زیر چشم: از دست رفتن حالت ارتجاعی پوست و بافت زیر چشم‌ها می‌تواند باعث ایجاد یک ظاهر مسن برای فرد شود. برای هموار کردن چین و چروک دور چشم و افتادگی، عمل جراحی پلک به بیماران توصیه می شود.
 4. چشم‌های سنگین و پژمرده: گاهی اوقات ممکن است پلک‌ها حجم زیادی از چربی را به خود جذب کنند. افرادی با چنین شرایط با ظاهری خسته به نظر میرسند. اما جای نگرانی وجود ندارد چرا که با انجام عمل جراحی پلک امکان خارج کردن این چربی ها وجود دارد. انجام این جراحی باعث می شود که فرد ظاهر بهتر و شاداب‌تری پیدا ‌کند و چشمهایش نیز درشت تر به نظر برسد.

مزایای جراحی پلک

 • باعث جذاب تر شدن چهره و افزایش اعتماد به نفس میشود.
 • با برطرف شدن پف، آلودگی و کیسه‌های زیر پلک پایین و افتادگی پوست پلک بالا، ظاهر فرد سالم و جوان‌تر به نظر می‌رسد.
 • با رفع افتادگی پلک مشکلات مربوط به بینایی افراد حل میشود.

چند نوع جراحی پلک وجود دارد؟

بلفاروپلاستی کارکردی

هدف از جراحی بلفاروپلاستی کارکردی، بازیابی سلامت فرد است نه زیبایی. در اکثر موارد، زمانی کشیدن پوست به سمت بالا انجام میشود که افتادگی پلک به میزانی باشد که منجر به ایجاد مشکل برای بینایی فرد و یا سایر مسائل مربوط به آن شده باشد.

یکی دیگر از مشکلات عملکرد، ایجاد مشکل مربوط به استفاده از عینک یا لنزهای چشمی است که به‌واسطه افتادگی و شل شدن پلک بالا یا پایین ایجاد می‌شود. سایر مسائلی که به واسطه حفظ سلامتی فرد نیازمند جراحی عملکرد پلک است شامل موارد زیر می‌باشند:

جراحی پتوز و افتادگی پلک

پتوز یک اصطلاح پزشکی است که برای افتادگی پلک بالا استفاده می‌شود. این مشکلی است که امکان مشاهده آن در یک چشم یا هر دو چشم بیمار وجود دارد. درصورتی‌که این عارضه از زمان تولد وجود داشته باشد به آن در اصطلاح پتوز مادرزادی گفته می‌شود. افتادگی پلک معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که لبه پلک بالا نسبت به حالت عادی دچار افتادگی شود.

هنگامی که لبه پلک چشم بسیار پایین بیاید و بخشی از مردمک چشم را بپوشاند، می‌تواند دید فرد را کاهش دهد. در اینصورت افراد با انجام جراحی افتادگی پلک در بینایی خود بهبود زیادی را مشاهده خواهند کرد و در حقیقت انجام این عمل می‌تواند کمک زیادی به رفع مشکل بینایی آن‌ها نماید.

آیا جراحی پلک عوارضی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت؟

خوشبختانه عوارض در جراحی زیبایی پلک در کمترین میزان خود قرار گرفته است. اما با این حال در برخی موارد نادر عوارض زیر دیده شده است:

 • کاهش قدرت بینایی در اثر خونریزی درون حدقه، پشت کره چشم
 • عفونت پلک
 • دوبینی ناشی از مشکلات هم‌راستایی چشم
 • برجای ماندن جای زخم
 • قرار گیری پلک‌ها در موقعیت نامناسب
 • برنداشتن پوست اضافی به صورت کامل
 • زیاده‌روی در برداشتن پوست
 • بی‌حسی پلک‌ها

قیمت و هزینه جراحی زیبایی پلک

هزینه جراحی پلک بلفاروپلاستی با توجه به محل و ناحیه ای که جراحی در آن صورت میپذیرد، ابزارهای استفاده شده در جراحی و میزان فعالیت‌های موردنیاز برای اصلاح و ترمیم پلک شما متغیر و متفاوت می‌باشد.